dr Mariana Trifa

(si gemoterapie, oligoterapie)

Moderatori: ananda, brunhilda

dr Mariana Trifa

Mesajde andrada » Mar Iul 08, 2008 12:31 pm

stie cineva ceva despre aceasta dr? trateaza si copilasi? vrem sa schimbam medicul homeopat, din motive de necomunicare, si ne-am orientat spre aceasta dr;
a mai fost cineva la ea? cum este?
andrada
mutulica

Mesajde brunhilda » Joi Iul 10, 2008 10:05 am

eu personal nu am auzit de ea. de unde este?
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde andrada » Joi Iul 10, 2008 10:58 am

este din bucuresti; am auzit ca are cabinet in piata amzei;
cica este o doc buna, dar nu stiu daca se ocupa si de copilasi asa micuti;
andrada
mutulica

Mesajde brunhilda » Lun Iul 14, 2008 8:18 am

Homeopatia nu se adreseaza unei varste anume. daca ai auzit ca este buna eu am convingerea ca va va ajuta si pe voi!

sanatate multa!
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde andrada » Lun Iul 14, 2008 1:45 pm

multumim!
voi posta impresii la acest subiect dupa consultatie!
andrada
mutulica

Mesajde brunhilda » Mar Iul 15, 2008 12:50 pm

asteptam cu interes!
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde andrada » Mie Iul 16, 2008 2:16 pm

am renuntat sa mergem la dr Trifa; am auzit ca nu are rezultate bune pentru copii; cica da niste dilutii de adulti, ceea ce nu face bine unui copil asa de mic; am fost din nou la vechea noastra homeopata;
am reusit sa comunicam mai bine, sper sa fie ok acum;
multa sanatate va dorim!
andrada
mutulica

Mesajde brunhilda » Mie Iul 23, 2008 9:34 am

cine ti-a zis ca "da dilutii de adulti unor copii"... dupa parerea mea...ti-a zis niste aberatii...

nu exista dilutii de adulti si dilutii pentru copii!
remediile homeopatice nu sunt ca si antibioticele

"Homeopatia este o metoda stiintifica de tratament medical care stimuleaza tendinta naturala de vindecare a organismului, folosind medicamente preparate din substante de origine minerala, vegetala si animala prin procedee specifice in laboratoare farmaceutice specializate. Aceste medicamente se numesc remedii homeopatice si sunt lipsite de toxicitate.

Remediile homeopatice actioneaza la nivelul fortei vitale in acelasi sens cu aceasta, stimuland mecanismul de autovindecare al organismului. Ele se prepara din substante de provenienta exclusiv naturala (plante, minerale, secretii animale), prin procedee specifice de diluare succesiva si sucusionare astfel incat principiul activ rezultat este de natura energetica similara cu cea a fortei vitale. Mecanismul de actiune al remediilor homeopatice este energetic si nu biochimic, asa cum este cazul medicamentelor alopate.

Există îndoială asupra posibilităţii ca o substanţă diluată atât de mult, cum se întâmplă cu preparatele homeopatice, ar mai putea avea vre-o acţiune asupra organismului, atâta vreme cât mijloacele tehnice ale ştiinţei actuale nu mai pot detecta nici măcar o moleculă a acelei substanţe, dincolo de o anumită diluţie ( după cea de a 12-a diluţie centezimală, după legea lui Avogadro). Că această acţiune există în mod cert o spun bolnavii şi cei care se tratează cu diluţii de acest tip (de ex. desensibilizările în alergii), iar vina că ştiinţa n-a ajuns la descoperirea unor alte mijloace de detecţie mai fine nu aparţine homeopatiei şi nu este nici într-atât de mare ca să justifice negarea rezultatelor pe care homeopatia le obţine, de 200 de ani încoace, în practica medicală.

Homeopatia - fabulatie sau adevar?
Subiectul este controversat de 200 de ani. La prima vedere atat principiul similitudinii, cat si diluarea contravin logicii. Mai ales actiunea dilutiilor inalte ramane un mister. Cum e posibil sa actioneze o picatura de substanta diluata intr-o cantitate de apa echivalenta aproximativ cu volumul a 25 de bazine de inot? Si totusi, dilutia actioneaza exact ca un medicament, dar fara efecte colaterale daunatoare. Homeopatii sunt de parere ca substantele active isi transfera energia in alt mod: prin ceea ce se cheama memoria apei, un adevar fizic inca nedovedit stiintific, dar cu efecte vizibile."

paragraful de mai sus declara de fapt ca la o dilutie de la CH12 in sus,in urma unei analize chimice - nu se mai gaseste nicio molecula din substanta initiala - ci doar apa amprentata cu calitatile substantei; dinamizarea accentueaza calitatile substantei initiale care de fapt lipseste cu desavarsire din remediile de diluitii peste 12.

prin urmare... ce inseamna "da dilutii de adulti copiilor"???
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde andrada » Mie Iul 23, 2008 1:03 pm

mai, nu ma pricep f bine la homeopatie; stiu doar ca are efect si atat;
dar din ce am inteles eu, persoana respectiva se referea la faptul ca un homeopat care este si pediatru, stie sa dozeze altfel remediile pt copii; adica nu incepe cu un remediu ch9, de exemplu, ci cu ch5;
doamna respectiva am inteles ca recomanda si ch200, ceea ce a facut destul de rau unui copilas de 2-3 ani, l-a cam ,,dat peste cap''
uite, noi am fost la homeopata noastra, care ne-a recomandat thuya ch5 pt vaccin, pe cand altcineva ne recomandase ch9;
nu stiu care este exact diferenta, ti-am zis, nu ma pricep prea bine;
oricum, tratamentul functioneaza, am facut deja vaccinul ieri, si pana acum nicio reactie; eu sunt convinsa ca de la thuya a fost ok;
nu cred ca exista homeopati buni sau rai, cred ca trebuie sa-l nimeresti pe acela care sa descopere carui tip apartii si ce ti se potriveste cel mai bine;
andrada
mutulica

Înapoi la Homeopatie