Legume/fructe - pericol de alergii la bebelusi

Viata incepe sa aiba gust. Retete, idei, metode

Legume/fructe - pericol de alergii la bebelusi

Mesajde trix » Mie Apr 18, 2007 5:36 pm

Si va dau un caz concret - IO

Mie mama mi-a dat cand aveam 6 luni capsune si pe la 2 ani doctorul i-a spus ca alergia de care sufeream este de la capsune. Toate ar fi fost in regula, nu mi-a mai dat capsune, insa dupa cativa ani am reactionat si la zmeura si la mure si in general la restul fructelor de padure cu seminte mici (nu am alergie la afine, agrise si coacaze). Acum un trei ani am incercat niste fructe de padure care la noi nu exista si au un gust extrem de parfumat si placut,reactia=o vizita la urgente, aveam probleme mari de respiratie.

Asta m-a invatat minte si lui Rares i-am dat de abia la 1 an si 3 luni o idee de capsune si zmeura. Sunt alte fructe care pot fi date pana atunci.
Ultima oară modificat de trix pe Joi Apr 19, 2007 11:08 am, modificat 1 dată în total.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde Cipisor » Mie Apr 18, 2007 5:58 pm

Pai scrie si la carte: "Alimente nerecomandate sugarului sunt cele cu risc alergi mare, infectios sau mecanic (prin aspiratie): fasole boabe, capsuni, fragi, mure, varza, ceapa cruda, ciocolata, lapte de vaca, albus de ou, nuci, alune, boabe de porumb, floricele de prumb, miere, fructe de mare, carne de porc (inainte de 3 ani)" :lol:
Cipisor
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde trix » Mie Apr 18, 2007 6:02 pm

scrie prea mult la carte chiar: fasole boabe, varza, ceapa cruda, ciocolata, albus de ou, nuci, boabe de porumb, floricele de prumb, miere, i-am dat dupa 1 an (in timp) carne de porc i-am dat de pe la 10 luni cred car cea total degresata.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde madalina » Mie Apr 18, 2007 8:24 pm

Am si eu o intrebare: pana la urma kiwi face parte din grupa fructelor cu seminte sau nu? Mai pe scurt, de la ce varsta ar merge in papica lui bebe?
madalina
mutulica

Mesajde Cipisor » Mie Apr 18, 2007 8:29 pm

Citim la carte: da, si kiwi este alergizant! :lol:

Trix, era vorba de sugar, adica pana la 1 an.

Si gasesc cateva pagini mai incolo ca nu se dau sub 1 an: fragi, capsuni, banane, kiwi, zmeura - sunt alergizante (banane ma tot intreaba vecinele daca nu i-am dat "nu i-ai dat macar putina bananutza?")
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde trix » Mie Apr 18, 2007 8:45 pm

Pe aici kiwi se recomanda incepand cu 6 luni, eu i-am dat de la 6 luni. Este un fruct cu etrem de multa vitamina C. Si da, este puternic alergen daca il oferiti cu seminte. Daca nu dati partea cu seminte e ok.

Trebuie sa aveti in vedere ca banana e alergena numai daca piticul este alergic la silicon, cum alergia la silicon este extrem de rara m-as mira...

Fasolea boabe, varza ceapa cruda boabe de porumb nu sunt alergene ci creeaza crampe stomacale la bebelusii si la copiii de pana la 3 ani (dar sunt copii si copii), mierea nu este alergena, ci trebuie avuta grija ca poate contine o bacterie care produce botulism (chiar daca este rara, trebuie prevenita)
trix
Admin

Mesajde madalina » Mie Apr 18, 2007 8:50 pm

Din cate stiu, mierea din floarea de rododendron prezinta riscul de a fi purtatoarea toxinei botulinice, dar, sincer, eu voi evita total mierea pana la un an.
madalina
mutulica

Mesajde mela_3bb » Mie Apr 18, 2007 8:57 pm

Cipisor,ai multe vecine de-astea ... binevoitoare?

si on-topic:Lara scuipa semintele de la kiwi,mereu trebuie sa am grija cum il curat.ei i-am dat de la vreo 10 luni kiwi si de la 8 banane.capsunile nu-i plac,chiar zilele trecute am luat si nu a fost incantata de ele.

in general,nu face alergii,nu are probleme de la mancare.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde Cipisor » Mie Apr 18, 2007 9:10 pm

Da, cele de la mama de acasa.... sunt atotstiutoare, ca de, au crescut copiii si... se vede ce bine!!! :lol: De pe la 3 luni ma intrebau de bananutza!!!
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde Beca » Joi Apr 19, 2007 8:07 am

Capsuni inca nu i-am dat, desi m-a tentat, dar am zis "pas" pana la 2 ani! Mi-e frica de ele sincer... :roll:
Kiwi fara seminte i-am dat de la 8 luni, e un fruct foarte bun si sanatos. Cu banana am inceput de la 5 luni, fara probleme.

Fasole inca n-a papat, in schimb mazarea ii place tare mult, insa i-am dat-o mult dupa 1 an.

Mierea i-am bagat-o in ceai dupa 1 an.

Si intr-adevar....cartea scrie cam multe...
Imagine

Imagine
Beca
sfatos suprem

Locaţie: Bistrita

Mesajde Cristina_gl » Joi Apr 19, 2007 10:47 am

Parerile sunt ingrozitor de mult si de fragmentat impartite, asa incat...
Cert este ca zmeura, capsunile si murele au un mare potential alergogen, de aceea nu se recomanda inainte de un an. Nu vad de ce n-ar papa un copil de pana la un an banana insa. Lui Cezar i-am dat asa: banane, mere, nectarine si piersici, iar spre un an pere si struguri. Acu` mananca si prune, si ananas si capsuni (dar rar, pentru ca nu prea-i plac) si... de toate pana la urma. Ceapa verde, in perioadele cu pofta de mancare, o mananca goala. Ia cate una si musca din ea. Nu se stramba, nu-l doare burta. Fasole uscata inca nu i-am dat, dar papa cu mare placere si fara probleme ulterioare varza.
Asadar: e bine sa testam mai intai alimentele nou introduse, dar cred ca sunt si multe exagerari. Asa este, daca e sa eliminam ce nu-i voie, luandu-ne dupa toate cartile, ramanem cu... nik.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde robymik » Mar Iun 26, 2007 5:08 pm

Oare coacaze negre as putea sa-i dau la bb? Stiu ca are seminte, dar ma gandeam sa ii fac suc.
Am in gradina si stiu ca sunt foarte sanatoase.
Ce parere aveti?
Voi ati dat asa ceva la bb?
ImagineImagine
Imagine
robymik
mutulica

Mesajde Marta Larisa » Mar Iun 26, 2007 6:30 pm

I-am dat de curand sirop de coacaze. Afinele si coacazele sunt recomandate pentru copiii cu risc de alergii.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Locaţie: Sibiu

Mesajde Beca » Mie Iun 27, 2007 8:22 am

Marta Larisa scrie:I-am dat de curand sirop de coacaze. Afinele si coacazele sunt recomandate pentru copiii cu risc de alergii.

Plus ca sunt excelente surse de fier ;) ...eu i-am dat din cele dezhidratate, ca....deh....n-am in gadina :roll:
Imagine

Imagine
Beca
sfatos suprem

Locaţie: Bistrita

Mesajde robymik » Mie Iun 27, 2007 1:16 pm

Siropul nu are zahar?
Eu nu i-am dat lui Robert si nici nu o sa-i dau prea curand.
O sa incerc cu suc si daca nu o sa-i placa o sa amestec cu un fruct mai dulce (la cel de visine nu s-a strambat, poate ii place si asta).
ImagineImagine
Imagine
robymik
mutulica

Mesajde mela_3bb » Mie Iun 27, 2007 3:14 pm

si eu cred ca poti sa-i dai,mai ales ca ai norocul sa le culegi direct din gradina ta.

COACAZE NEGRE

Proprietati:

- revitalizeaza rapid organismul
- ajuta la reechilibrarea metabolismului
- normalizeaza activitatea nervoasa
- maresc acuitatea vizuala
- elimina anemia
- favorizeaza procesele de crestere si refacere
- maresc imunitatea naturala a organismului
- normalizeaza activitatea endocrina
- antireumatismale
- antiartritice
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde robymik » Joi Iun 28, 2007 12:26 pm

I-am dat de dimineata cateva lingurite de nectar de coacaze si....i-a placut!!! :cheers: :cheers: :cheers:
Sincer, nu ma asteptam sa ii placa asa simplu, si din prima...
Sa vedem maine.
ImagineImagine
Imagine
robymik
mutulica

Mesajde MariaParvu » Joi Iun 28, 2007 12:59 pm

io i-am dat kiwi, da' n-a fost foarte incintata, asa ca am renuntat la el, pe moment.
de curind i-am mai dat cirese si visine. a mincat cu maaaaaare placere, mai ales visinele :mrgreen: , culmea. a facut nhiste figuri la visine prima oara, si atita s-a strimbaaaaat, era haioasa tare, da' sa fi vazut ce se intindea sa-i mai dau. i le-am servit cu tot cu coaja, da' a doua zi le-am gasit in pampers, seamanau cu niste masline :mrgreen: .
cind am fost la cip, isi pusese fata o felie de pepene galben sa manince, si a vazut-o oana din fundu curtii ca se aseaza sa manince, si a venit repede repede si i s-a catarat pe picioare sa ii dea si ei :mrgreen: (nici nu stiu cu cine o semana asa pofticioasa :roll: , :mrgreen: ) mai mergem la cip, sa manince si oana niste pepene galben, ca acasa la noi n-o sa prinda asemenea fruct :x .
ce i-am mai dat? i-am dat strugure, si iar a mincat cu mare placere. da' pe asta i l-am dat decojit, ca era boaba mare si am reusit sa bag lingurita in ea

acu mincam de zor piersici, si am luat azi si niste caise, sa vedem daca ii place.
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde Cipisor » Lun Iul 02, 2007 5:10 pm

Stai ca abia acum am vazut mesajul: veniti, veniti cu placere!!!

Stiti ceva de caise? Eu nu stiu sa se faca alergie de la ele... dar am auzit la o tipa. Eu i-am dat! Si e din categoria: nu faceti ca mine: nu ii dati copilului caise daca va departati de casa caci... era bb al meu pana la gat plin. Si pe body, si pe rochita,...
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde Cristina_gl » Mar Iul 03, 2007 8:12 am

Pulpa de caisa nu este alergena, dar pielita da. Ca si la piersica dealtfel. Daca va e teama, decojiti fructele, insa eu i-am dat lui Cezar de pe la 5-6 luni piersici si n-a avut nicio problema. Acum cred ca a mancat in primii doi ani fructe pentru vreo zece, caci nu mai pune gura decat pe suc de portocale. :cry: Si ce bucuroasa eram ca mananca orice fruct!
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Următorul

Înapoi la Diversificare