Probleme la alaptare

Grija si tandrete, un dar oferit de mama copilului din primele momente de viata. Sfaturi, mituri si probleme in timpul alaptarii

Probleme la alaptare

Mesajde Marta Larisa » Dum Mar 09, 2008 11:12 am

A nascut o prietena in urma cu 2 saptamani un baietel frumos si mare... dar ieri era tare suparata ca nu vrea sa suga. CAnd il pune la san, urla cu laptele in gura. A zis ca are lapte de-i curge in papuci si nu stia ce sa mai faca. Ieri ii daduse o prima masa de lapte praf , pe care l-a mancat cu mare pofta dupa care a dormit 3 ore, ceea ce nu s-a intamplat niciodata pana acum. A zis ca a luat doar 100 gr in greutate si ca din pacate va renunta la alaptat. I-am zis sa se mulga, sa congeleze lapticul, ca pacat de el! sau sa incerce sa i-l dea asa... sau sa-l puna la san, apoi sa-i dea supliment cu lingurita. Voi mai aveti idei? ( mamica nu e la primul copil, e al treilea, dar la fetite nu s-a confruntat cu asa ceva).
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Locaţie: Sibiu

Probleme la alaptare

Mesajde stefaninim » Dum Mar 09, 2008 1:23 pm

Si sor-mea a patit asa cu aia mica. Dar odata ce s-a obisnuit cu laptele praf nu a mai vrut san de la maica-sa. Dupa 10 zile de la nastere s-a intarcat singura.
Eu zic ca ea sa insiste un pic ca macar sa prinda niste anticorpi. Sau sa ii faca lapticul praf cu lapte de la ea.
Barabate-miu zice ca poate sa fie alergic la lactoza si sa nu suporte laptele de mama....dar din moment ce il mananca pe celalat fara probleme, nu prea cred.
Mai asteapta si alte pareri.
Ii doresc sa gasesca o cale de mijoc.
Imagine
stefaninim
guraliv

Locaţie: Roma

Mesajde MariaParvu » Dum Mar 09, 2008 5:20 pm

da' laptele muls, daca i-l da cu biberonul, il vrea? ca daca il vrea, eu zic sa se tina tare pe pozitie si sa i-l serveasca asa, ca e pacat de el. si sa lase baiatul o saptamina, si pe urma sa incerce iar sa il puna la sin.

oana mea a supt la tita de-a binelea abia la 3 saptmani, pina atunci a servit doar lapte muls cu bibele.
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde MariaParvu » Dum Mar 09, 2008 5:21 pm

adica intelegeti voi, nu era muls cu bibele, era servvit cu bibele :mrgreen:
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde Marta Larisa » Dum Mar 09, 2008 6:41 pm

Saracutul! Chiar nu vrea sa manance la san. A zis ca a incercat sa-l puna la san, il tine vreo 2 minute, deloc pasnic, apoi incep urletele. Nu vrea nici chip nici in biberon lapte de la san, doar lapte praf. A zis prietena mea ca in incercarea de a rezolva problema, a sunat-o pe dna psiholog de la MAternitate, care i-a dat urmatoarea solutie: sa lase copilul flamand vreo 4-5 zile, sa urle, ca pe urma o sa manance el timp in care sa-l tina dezbracat in cntact direct cu pielea mamei. Cauza? criza suptului care s-ar declansa la 2 saptamani si la 3 luni. Nu am auzit pana acum de aceasta criza, voi ati auzit? ce anume ar declansa aceasta criza? recunosc ca aceasta teorie imi este straina.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde trix » Lun Mar 10, 2008 11:40 am

De criza suptului mi-a spus asistenta care ne vizita acasa. Doar ca diferenta e ca ea imi spunea ca atunci copilul vrea sa stea mult mai mult la san si ca in acea perioada se produc modificari la compozitia laptelui.

In cazul in care este problema cu lactoza si altele de genul asta, fara analize ale sangelui nu pot decat sa isi dea cu presupusul. Este o sansa destul de mica, dar daca este, trebuie investigata. In aceste cazuri aici se recomanda intreruperea alaptatului.

Ar putea (dar nu stiu cat se face in romania) sa se faca o analiza a compozitiei laptelui de la san. Ar putea contine ceva ce copilului nu ii place. La asta eu as mai intreba a avut probleme la nastere? A luat tratament la nastere/dupa nastere ce ar fi putut sa ii modifice gustul.

Daca toate astea de mai sus nu sunt problema, atunci prepararea laptelui praf cu lapte de la san mi se pare o idee buna si inghetarea laptelui matern pentru a putea fi oferit mai tarziu. Cand se linisteste si accepta laptele praf cu lapte matern se poate reduce treptat laptele praf si lasat doar laptele de la san. Cate o masura de lapte praf in minus.

Trebuie in schimb un contact indelungat cu copilul si intradevat contactul piele/piele ajuta cel mai mult sa se poata obisnui din ce in ce mai mult cu mirosul lu' mami.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Re: Probleme la alaptare

Mesajde Marta Larisa » Lun Apr 20, 2009 1:45 pm

:banghead: m-am trezit azi noapte cu sanul stang pietroi si noduri dureroase. Dar nu va puteti imagina dureri, mi-au dat lacrimile. Febra prezenta, cu algocalmin nu scade sub 37,5. Daca nu iau antitermice, creste la 39. ( de fapt azi dimineata a crescut la 38,7 desi luasem algocalmin). Am stat toata noaptea sa scot laptele, dupa ce a supt bebe am mai scos 90 ml. Am incercat toate posibilitatile: cu comprese calde, cu dus cald, muls cu pompa, muls manual. Dimineata : prezenta la Maternitate! Mi-a zis medicul de garda ca in aceasta perioada au venit multe mamici cu aceasta problema si ca eu eram cel mai fericit caz, ca nu e nevoie de antibiotic, doar de antitermice, calmante, si ca am facut treaba buna toata noaptea, ca scosesem tot laptele. Si de-atunci, ma mulg cat se poate de des. Starea mea e de-mi plang singura de mila; mi-e rau, frisoane, temperatura creste, scade, am o hiperestezie pe toata pielea corpului, ma arde pielea , efectiv ( ca la zona zoster), ma doare capul si sunt tare ametita. si chiar aseara povesteam cu cineva despre cat de bine ne merge. Bebe papa in continuare, il pun sa scaota laptele ala. Durerile raman in continuare. Oare cat dureaza pana imi revin? acum, intrebare: azi noapte bebe a dormit mai mult ca de obicei, vreo 3 ore si un pic. Il trezesc sa-l pun la san in situatia asta sau ma mulg? L-am pus pe la 5 dimineata ca nu dadea semne ca ar vrea sa se trezeasca, a supt de trei ori si s-a culcat la loc.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde oly » Lun Apr 20, 2009 2:08 pm

La probeleme cu sanul pietroi nu stiu ce sa-ti spun, sincer. Referitor la trezit bebe si pus la san: NU. Lasa-l sa doarma si mulge-te. Din cate imi zicea pediatrul meu, e mult mai important somnul. Adica faptul ca nu se trezeste inseamna ca e satul si nu trebuie sa-l trezesti tu.
Multa putere si multa sanatate.
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde mela_3bb » Lun Apr 20, 2009 2:23 pm

de acord cu Oly,nu-l trezi.daca peste zi papa bine si daca in general creste frumos,nu-i da si noaptea daca nu cere.

referitor la san:exact asa am patit cu Mihaita:dureri groaznice,stare de rau,febra,stateam culcata sun doua plapumi si tremuram de frig,ma ridicam din pat cat sa-i dau sa manance si cat sa merg la toaleta.cateva zile m-am chinuit asa,eu am luat antibiotic pana la urma.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde ananda » Mar Apr 21, 2009 7:54 pm

Marta, varza cruda pusa la frigider si pe urma pe zona dureroasa. e foarte buna ca antiinflamator natural. poti sa pui si comprese cu suc de varza cruda racit. eu asa faceam de cate ori aveam probleme si practic niciodata nu am ajuns sa fac mastita.

Nu te mulge in exces pentru ca mulsul scoate laptele dar stimuleaza si productia. Mulge doar cat simti ca e necesar ca sa detensioneze sanul. Daca infectia nu necesita antibiotic bebele e mai bun decat orice muls... dar nu sa-l trezesti din somn daca el nu simte nevoia sa suga. Il pui cand se trezeste el, prima data la sanul bolnav, sa scoata cat mai mult cand e flamand, si pe urma la cel sanatos.

sanatate multa!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde ananda » Mar Apr 21, 2009 8:00 pm

cum mai e prietena ta cu bebele? am o prietena care e consilier de alaptare, daca mai e cazul poate le fac legatura. eu maine sunt de garda, abia poimaine as putea vorbi cu ea, daca e cazul zi-mi!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde Marta Larisa » Mar Apr 21, 2009 9:00 pm

A intrerupt prietena mea alaptarea.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde Marta Larisa » Mar Apr 21, 2009 9:03 pm

multumesc pentru sfaturi. astazi a fost mai bine. Am transpirat bine, m-am trezit cu hainele ude fleasca, febra scazuse, durerea acum e suportabila. Iar bebe si-a scos o masa noaptea, una din cele trei. Ziua in schimb, ar sta toata ziua conectat.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde Marta Larisa » Joi Iun 11, 2009 10:45 pm

cryingbad ma credeti ca mi s-a oprit brusc laptele? mie nu-mi vine sa cred, de ieri a inceput sa vina mai putin, adica la un san deloc, astazi si la celalalt. NU suge 5 minute la amandoi acum ca nu mai are ce. Trage de ei, urla la ei, la mine, adoarme flamand, se agita in somn, se trezeste ... nu pot sa cred... acum am apa plata langa mine, am luat nutrinatal, galafor, am baut un litru de ceai de stimulare astazi... nimic. Mai sunt sanse sa revina, printr-o minune?!
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde trix » Vin Iun 12, 2009 9:12 am

Marta am vazut Galactogil, vrei sa-ti trimit repede?
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde robin » Vin Iun 12, 2009 10:00 am

nu stiiiuuuuu.... offff doar imi pare rau...
nu stiu sfaturi pt asta...
mami de marc 2.5 ani si ianis 4.5 ani
robin
gangurica

Locaţie: prin ardeal

Mesajde Marta Larisa » Vin Iun 12, 2009 6:16 pm

multumesc. o sa iau din Sibiu ca am gasit la o farmacie. Sa va povestesc cum a decurs ziua de azi, ca eu nu mai inteleg nimic. dupa o noapte de agitatie din partea mea, nu m-am culcat pana nu am baut 1,5 l apa, bebe s-a trezit la 5 la masa. S-a culcat la 22, s-a trezit la 23 si a mai stat la san, apoi s-a trezit la 5. S-ar fi trezit peste noapte daca i-ar fi fost foame, nu? Urmatoarea masa a fost la 8.30. Apoi la 11. Aoi la 12. 25. Si la 13, si la 14. Tot timpul da semne de foame. Exasperata la 14 i-am facut un supliment 30 ml si l-am servit cu lingurita. Radea la mine, apoi a inceput sa iasa lapticul,s emn ca era facut plinul. L-am pus in patut, era si Teodora de culcat, a inceput agitatia pe capul lui. L-am luat langa mine, veselie mare, doar ca vrut din nou la san. Si i l-am dat, pentru ca Teodora l-a un moment dat prin somn zicea" liniste, taci". dar vroia de toate, si suzeta, si deget si san... asa ca a venit sotul meu de la servici si i l-am dat, deja era ora 16, si bebe a mai dormit in brate la el ( ca o sa ma supar urat de tot pe cei care il invata asa) pana la 18.30, cand m-am trezit si i-am mai dat sa pape, Adoarme la san, fara sa manance mare lucru, daca il trezesc, mai trage ceva, daca incerc sa-i iau sanul, urla si-l cauta. Am scos restul de lapte, 3 lingurite ramase i le-am dat si pe-alea. Am mai facut 30 ml, dar il scuipa. Insa suge pumnul. Daca il iau in brate, se agita, cautand sanul, iar eu nu mai stiu daca mai am laptic suficient, daca se satura sau nu. Nici cantar nu mai am ca l-a aranjat Teodora sa-l cantaresc sa vad cat mananca. dar va zic eu, ca in cateva minute, fara sa suga viguros ( asta ma enerveaza, ca nu suge viguros ca inainte si scade lactatia) goleste sanii, care sunt moi de tot. Acum cateva zile, miercuri, simteam cand venea ora mesei lui, ca se intaresc sanii, acum nimic. Nu mai inteleg nimic.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde MariaParvu » Vin Iun 12, 2009 7:25 pm

poate iti vine ciclul.

ceva asemanator am patit cam la 3 luni, intrasem in panica rau de tot ca aveam sinii fleasca, si oana nu se satura. au sarit fetele pe mine ca daca ma mai stresez mult, o sa dispara de tot laptele. m-au facut sa rid, am prins incredere, si productia s-a reglat.
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde Marta Larisa » Vin Iun 12, 2009 8:32 pm

da, si eu am intrat in panica si sunt necajita rau de tot, am ajutat atatea mamici sa isi mentina lactatia, iar eu sa nu fiu in stare sa alaptez decat 3 luni. La Teodora am avut de am dat si la altii.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde MariaParvu » Sâm Iun 13, 2009 5:08 am

asta e numai in capul tau, ca nu poti alapta decit 3 luni. productia e la cerere, teoria o cunosti. calmeaza-te, si laptele va veni. :cheers:
MariaParvu
sfatos suprem

Următorul

Înapoi la Alaptarea