pasaport

Legi, ordonante, etc..

pasaport

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 9:12 am

expirat. vin in Romania sa fac altul si n-am foarte mult timp la dispozitie mai ales ca trebuie si bolentin nou; am uitat de ce acte am nevoie? cat dureaza si cat costa? luminati-ma si pe mine va rog :)
pt precizari; pasaport romanesc, bolentin la fel, deci rezident roman? ca altfel sunt rezident Ukist.
mumapadureatza
povestitor

Re: pasaport

Mesajde trix » Sâm Iul 11, 2009 9:33 am

pai daca ai rezidenta in UK di ce nu il faci la Londra? sau nu esti cetatean roman cu domiciliul in strainatate?
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 1:24 pm

trix, n-am idee; cert este ca acum 5 ani cand eram convinsa ca eu sunt rezident UK si cetatean roman, mi-au spus romanii nostrii ca sunt la fel de bine si cetatean roman pt ca asa zice in bolentin, ca domiciliez la ploiesti.
si-au mai zis ei ceva ce m-a trimis in butoiul cu furie, dar nu e relevant aici. pt mine legislatia romana este o mare nebuloasa.
mumapadureatza
povestitor

Mesajde trix » Sâm Iul 11, 2009 6:32 pm

Pai daca ai buletin inseamna ca ai domitziliu in romania. ar fi trebuit sa maeri la ambasada si sa dai buletinu sa te declari roman cu domitziliul in strainatate si apoi TOATE actele le puteai face la ambasada fara caraituri din partea nimanui.

Sper ca vine careva sa iti dea si lista de docomente. Dar la ploiesti tre sa ti le faci?
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 7:47 pm

ok, deci; si buletinul e expirat; pot sa-l uit si sa ma declar cetatean roman cu dom in strainatate? adica e musai sa-l fac iar pe buletin ca sa-l fac pe pasaport? ca sincer nu ma inereseaza.
iar pasaportul nu e musai sa fie facut la ploiesti, dar eu acolo vin peste o saptamana si ma gandeam ca e mai facil.
mumapadureatza
povestitor

Mesajde framboise » Sâm Iul 11, 2009 7:57 pm

Eu stiu (de la consulatul Ro) ca n-ai nevoie de buletin ca sa-ti faci un nou pasaport, daca depui actele dintr-o alta tara (nu stiu cum e din Ro!). Insa ai nevoie de pasaportul vechi (asa expirat) cat si de alt act romanesc cu poza. (care poate fi buletinul SAU carnetul de soferi emis in Ro).
When the time comes you want to start crying, that’s the time to start moving.
framboise
Admin

Locaţie: somewhere far away

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 8:21 pm

tocmai ce-am cautat oarece info relevante pe net... nimic conchis in acest sens pe website la ambasada romaniei in uk.. ori nu stiu eu unde sa ma uit ori .. else.
am gasit mai multe lamuriri referitoare la cetatenii romani cu dom in USA si-un nene doriam duma m-am bagat in ceata cu ce scrie pe blogul lui... acuma ma gandesc ca trebuia sa ma interesez mai devreme si sa-l fac aici, dupa cum spuneti voi ca sa nu ma mai complic cu buletinul.
numai cand ma gandesc sa sun la ambasada ro de aici (nu raspunde nimeni) si sa ma mai duc si acolo sa stau la coada pe trotuarul celalalt...hmmm ma duc sa caut pile lol
mumapadureatza
povestitor

Mesajde trix » Sâm Iul 11, 2009 8:25 pm

Pai daca tot mergi in tara, mergi si fa-le pe toate. In tara ai nevoie sa arati buletinul insa.
trix
Admin

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 8:40 pm

pai asa aveam de gand, dar acuma ma gandesc cat o dura si ce acte-mi cer? sper sa fie ok sa-l copieze pe expiratul ca nu voi avea timp de altele.
mumapadureatza
povestitor

Mesajde framboise » Sâm Iul 11, 2009 8:54 pm

Uite un link care este foarte explicit despre ce acte ai nevoie la schimbarea pasaportului. E de la Amb Ro din Ca.
http://ottawa.mae.ro/index.php?lang=ro&id=23135
When the time comes you want to start crying, that’s the time to start moving.
framboise
Admin

Locaţie: somewhere far away

Mesajde trix » Sâm Iul 11, 2009 9:03 pm

Buletinul se obtine in minim 1 saptamana (daca ai pile) daca nu pana la 3 saptamani (poti lasa procura sa ti-l scoata cineva de acasa sa nu te stresezi ca nu iti trebuie oricum). Pasaportul poate merge in regim de urgenta daca platesti taxa. Asta dureaza, se pare, 3-4 zile (deci cam o saptamana)
trix
Admin

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 9:40 pm

multumesc dragelor, tocmai m-am uitat pe link, cred ca am acolo toate info de care aveam nevoie; este o pagina similara si pt uk doar ca eu nu vazusem linkul referitor la pasapoarte precum asta din canada (daca exista) clar trebuie sa-mi pun pilele la lucru :) pasaportul clar la regim de urgenta il fac.
mumapadureatza
povestitor

Mesajde oly » Sâm Iul 11, 2009 9:51 pm

Ok, ai pasaport expirat, buletin expirat, cum te intorci in tara? Eu am pasaport expirat si toate actele romanesti furate :mrgreen: , trebuie sa ma duc la consulatul de la Milano sa cer informatii, dar nu am avut inca o zi intreaa la dispozitie si nervi de otel. Este un nene "consulat onorific" in Genova si o sa incerc saptamana asta sa merg la el sa vad ce zice.
Eu aveam un stres ca sunt "blocata" in aceasta tara "minunata" si nu stiam ce si cum sa fac sa pot merge de Craciun acasa, pot veni cu acte expirate si sa le refac acasa?
Oricum o sa dau o tura pe la Consulat sa aflu mai multe. Nici aici nu raspund la telefon, trebuie sa mergi dimineata la ora 8,00 la consulat sa te scrii pe lista de 100 de persoane pe care ei accepta sa-i vada intr-o zi., chiar daca tu vrei doar "informatii". :evil:
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde mumapadureatza » Sâm Iul 11, 2009 9:57 pm

oly eu am impresia ca data trecuta tot asa m-am dus acasa, cu el expirat; si la vremea aia nu se circula cu buletinul; eu stiam ca de iesit poti iesi, pt ca se prespune ca mergi acasa sa-ti faci altul nou, de intors era problema, ca atunci clar nu puteai intra in UK cu pasaportul expirat.
acuma eu ce sa zic.. watch this space, lol, daca ajung acolo ok, vin si-ti spun cu ce e pavat drumul (in afara de nervi)
mumapadureatza
povestitor

Mesajde trix » Sâm Iul 11, 2009 10:47 pm

de la ambasada (in cazul in care l-ai pierdut tre sa te duci cu hartie de la politie ca l-ai declarat pierdut) si aia iti elibereaza o hartie cu care poti trece granita si e valabila 30 de zile. cand ajungi in tara le rezolvi.
trix
Admin

Mesajde oly » Dum Iul 12, 2009 7:57 pm

trix scrie:de la ambasada (in cazul in care l-ai pierdut tre sa te duci cu hartie de la politie ca l-ai declarat pierdut) si aia iti elibereaza o hartie cu care poti trece granita si e valabila 30 de zile. cand ajungi in tara le rezolvi.

Am hartii de la politie pentru buletin&co, dar, sincer, numai gandul la consulat, amasada, etc. ma inspaimanta.
Asa cum zicea mumapadureata, o sa astept aici, pe baricade :mrgreen: , sa vad ce si cum a rezolvat ea. Mai ales ca lenea din mine e mare, dar pana sa merg acasa o sa vad si ce trebuie sa fac pentru cetatenia italiana.
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde mumapadureatza » Dum Iul 12, 2009 10:00 pm

eu tocmai am descoperit ca pasaportul meu maia re pana expira lol; expira in sept, deci ma duc mai relaxata in romania, incerc sa-l reinnoinesc dar daca intampin contopisti nesuferiti renunt si-l fac de aici cand ma intorc..
mumapadureatza
povestitor

Mesajde oly » Lun Iul 13, 2009 10:46 am

Mumapadureatza fii atenta si intreaba daca te lasa sa iesi din tara cu un pasaport care nu are valabilitate de minimum 6 luni.

Concluzia in cazul meu: cu pasaport expirat in ianuarie anul acesta si cu declaratie de la politie (in italiana doar, sa o traduc la un notar?) ca mi s-a furat buletinul anul trecut, pot intra in tara in Decembrie?
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde trix » Lun Iul 13, 2009 10:54 am

tu n-auzisi ce am spus tre sa te duci la consulat/ambasada sa iti dea o chestie valabila pe 30 de zile pe care o poti folosi o zingura data
trix
Admin

Mesajde oly » Lun Iul 13, 2009 10:58 am

trix scrie:tu n-auzisi ce am spus tre sa te duci la consulat/ambasada sa iti dea o chestie valabila pe 30 de zile pe care o poti folosi o zingura data

Am auzit, nu da ca doare. Adica ma duc acum si e valabila in decembrie sau ma duc doar prin noiembrie?
ImagineImagine
oly
Moderator

Următorul

Înapoi la Legislatie