ANTIBIOTICUL IN SARCINA

Asteptari si vise. Jurnalul unei viitoare mamici. Sunt gravida: ce sa fac? Greturi, dureri de spate, constipatie, arsuri la stomac

ANTIBIOTICUL IN SARCINA

Mesajde ALI » Mar Mai 11, 2010 9:26 am

Eu.....sunt tare disperata si de aceea vreau sa vorbesc.....
As vrea sa stiu daca ati intilnit cazuri (prietene sau cunostinte) care au luat antibiotic in sarcina.
Din cauza racelii puternice,in care am zacut o saptamina cu rosu foc in git,febra,tuse,nas curgator medicul s-a hotarit sa trec iar macar 3 zile pe antibiotic.Ampicilina.
Doar ca e deja a doua oara.Am luat luna trecuta la amniocenteza 5 zile si acum iar.....Am o frica cumplita.Am citit pe net mult,ca e permisa.....dar as vrea ceva cazuri concrete daca cunoasteti.Paracetamol am luat doar jumatate de pastila cind am simtit ca ma prabusesc de durere de cap din cauza tusei.Simteam ca imi pocneste un vas de singe in cap asa tare ma durea.....
Multumesc.
A....si inca ceva....credeti ca raceala asta asa puternica imi afecteaza cumva bebele?
De luat am luat oscilo,stodal,homeogene si homeovox,tonsilotren,decasept ( 2 pastile),vit.C cu propolis,faringosept ( 2 pastile)-fara niciun efect!Acum beau antibioticul si sirop de patlagina.
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Locaţie: IASI

Re: ANTIBIOTICUL IN SARCINA

Mesajde a_mi » Mar Mai 11, 2010 11:01 am

off mai Ali cate mai tragi si tu
imi pare tare rau ca esti asa puternic racita si iti doresc refacere grabnica
referitor la intrebare chiar nu am nici cea mai vaga idee
insa decurand am citit pe un forum ca intreba o gravidutza de ampicilina si o alta membra medic o linistea spunandu-i ca-i ok
ma gandesc ca tu daca ai luat si homeropatele alea or fi avut si ele vreun efect cat de mic

mai trage-i cu limonada multa
cu un cartof crut feliat pus intr-o batista si pus pe gat
pup
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde Cristina_gl » Mar Mai 11, 2010 12:06 pm

Ali, bebele nu cred ca o sa fie afectat. Din cate stiu eu, virozele sunt periculoase pentru fat in primele patru saptamani de sarcina. Cat despre antibiotic... se vorbea la un moment dat despre pericolul colorarii dintilor copilului, cei de lapte adica. Dar numai de la anumite antibiotice, pe care nu le stiu, si nu obligatoriu. Nu cred sa fie un pericol mare, asa ca stai linistita. Principalul este sa fii tu bine. Legat de paracetamol, cred ca medicul tau exagereaza cu cea 1/2 de pastila (macar si-a facut efectul jumatatea?). Si eu stiu ca paracetamolul se poate administra pe sarcina. Nu-i voie nurofen si aspirina.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Mar Mai 11, 2010 2:49 pm

Ali eu am luat 3 ture de antibiotinc in sarcina cate 7 zile. Asa canu trebuie sa iti faci probleme. Ampicilida este unul din antibioticele care-s chiar ok in sarcina. Stai linistita si fa-te bine
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde jo_ana » Mar Mai 11, 2010 2:53 pm

Intai, felicitari, Ali!
Eu am luat in sarcina cred ca de 3 ori antibiotic, fara ca bb sa pateasca ceva...cred ca e mai nasol sa nu te tratezi la timp!
Sanatate multa!
jo_ana
povestitor

Mesajde ALI » Mar Mai 11, 2010 6:51 pm

Multumesc tare mult,chiar m-am mai linistit.
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Mesajde mela_3bb » Mar Mai 11, 2010 7:55 pm

Ali,ampicilina e ok,medicul de familie mi-a dat la inceputul sarcinii,eu am intrebat si un dr de la urgente si ginecologul,m-au asigurat ca e singurul antibiotic care se poate da in sarcina.
sa te faci repede bine! O:)
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde Cherie » Mar Mai 11, 2010 10:36 pm

Ali, nu-ti fa griji in privinta acestui antibiotic. Si eu am luat ampicilina in sarcina. Am facut o sinuzita urata de la aerul conditionat din masina in drum spre mare si am avut un concediu "de neuitat". Am incercat eu diverse chestii naturiste care m-au ajutat intr-o anumita masura, dar in final cand m-am intors acasa dr de fam mi-a dat si antibiotic si ginecoloaga mi-a confirmat ca e ok sa iau.

Multa sanatate si sa te faci repede bine!
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde ADANNA » Mar Mai 11, 2010 10:41 pm

Ali draga, si eu am luat amplicilina chiar in prima luna de sarcina...Facusem otita si inca nu stiam de bb...
Iar, din luna a 6=a, pana in luna a 8-a, am fost tot racita, nas infundat si tuse urata, adica multe secretii...dar fara febra...

Sanatate multa va zic !!!
ADANNA
cirip cirip

Locaţie: Timisoara

Mesajde ALI » Mie Mai 12, 2010 11:03 am

Stiti....nu stiu daca subconstientul meu lucreaza sau am halucinatii :mrgreen: ,dar parca de cind am inceput cu antibioticul bebe nu mai e asa activ....de asta m-am speriat si as fi vrut sa aflu din experientele voastre,care ati nascut copii sanatosi si fara nicio problema dupa administrarea antibioticului in sarcina.
Dar chiar m-am linistit si inca astept sa-mi treaca raceala,desi sincer, e a treia zi si nu simt decit o foarte mica ameliorare.Insa tusea...e la fel.
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Mesajde ALI » Joi Mai 13, 2010 8:03 am

Pentru tuse ce remedii permise in sarcina cunoasteti?
Tin sa precizez ca tusesc pina vomit,ma doare capul de-mi crapa,imi curg lacrimile,efectiv nu mai pot.
Am terminat o sticla de stodal si una de sirop de patlagina fara efect.
Doctorita de familie a zis sa nu iau nimic altceva decit ceaiuri calde si am ceaiul mereu dupa mine prin casa dar tot fara efect.
Doctorul ginecolog zice sa iau TOTUSI niste Bromhexin-4 tablete pe zi........dar cu semnul intrebarii.
Nu mai stiu ce sa mai fac.Am decis de la mine putere sa continui cu antibioticul pina la 5 zile caci nu vad ameliorari in starea mea.
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Mesajde Cristina_gl » Joi Mai 13, 2010 12:16 pm

Ali, vezi prospectele de la Sinupret si de la Prospan. Sunt tot naturiste, dar nu stiu daca merg pe sarcina. Iti urez mult sanatate!
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde mela_3bb » Joi Mai 13, 2010 4:09 pm

Ali,eu la fel,tuseam pana vomitam sau pana scapam pe mine...e cam rusinos dar asta e...vezi sa nu fi facut tu vreo bronsita.
eu zic ca in 3 zile nu avea cum sa-ti treaca doar cu ampicilina,eu am luat vreo 7 zile.nu uita de paracetamol,uita-te si tu pe net,se poate lua in sarcina si e chiar indicat pentru raceli,dureri,febra.
eu am mai luat Plantusin,cu asta ne tratez pe noi de tuse de vreo 3 ani jumate,de cand am aflat de el.plus ceai de tei cu muuulta miere si lamaie.asa am scapat de aproape o luna chinuitoare de tuse...
Sinupret nu e bun pentru sarcina,de Prospan habar nu am.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde jo_ana » Lun Mai 17, 2010 2:50 pm

Mult ceai cu miere, e forte bun la tuse! Eu am luat sirop de patlagina, in sarcina!
Sanatate, sper ca esti mai bine!
jo_ana
povestitor

Mesajde oly » Mar Mai 18, 2010 9:20 am

Chiar asa Ali, cum te mai simti?
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde ALI » Mie Mai 19, 2010 1:32 pm

Bine,multumesc.
Am scapat in sfirsit de starea aia cumplita.Acum mai tusesc,imi mai curge nasul dar in limita bunului simt.
Iar vocea imi revine incet,incet si ea la normal......
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Mesajde Cristina_gl » Joi Mai 27, 2010 7:02 pm

Acum cred ca esti ok. Ma bucur ca ti-ai revenit, Ali. Si uite, s-a incalzit si poate scapam pentru o perioada de raceli si virusuri. Si noi si copiii.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Înapoi la 40 de saptamani, fila cu fila