Chist ovarian

Include si farmacie alopata

Moderator: ananda

Chist ovarian

Mesajde Marta Larisa » Vin Aug 10, 2007 11:14 am

Ieri am ajuns la urolog, chinuita de o durere de rinichi ( cel putin asa credeam eu). In fine, pe langa infectia urinara care a recidivat, ca de obicei, la ecograf s-a zarit si un chist pe ovarul drept, care cred eu ca si-a facut de cap in ultima vreme, in sensul ca mi-a modificat menstruatia care vine alandala, dureri de cap, de burta. Am inteles se femeile fac in mod frecvent chisturi ovariene, dar eu nu am mai avut astfel de pb pana acum, asa ca nu prea stiu mare lucru despre ele, decat ce am citit pe net. la dr meu ginecolog nu ajung decat in 13 sept si am o oarecare retinere fata de acest consult sau mai degraba fata de recomandarile care vor veni dupa. Tot de pe net am citit ca tratamentul e cu anticonceptionale, care de la alte pers stiu ca ingrasa ( ori eu mai am de dat jos vreo 5 kg).
NU se resoarbe singur acel chist sau ce riscuri prezinta chisturile astea?
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Locaţie: Sibiu

Mesajde MariaParvu » Vin Aug 10, 2007 11:22 am

citeste si aici http://mamiciperfecte.com/forum/viewtopic.php?t=825
trix are, sau avea, niste chisturi care ii faceau probleme si se trateaza homeopat.
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde trix » Vin Aug 10, 2007 12:23 pm

Pai depinde foarte mult de chistul respectiv. Daca e mai mare trebuie operat daca nu e la dimensiuni pentru operare se absoarbe sau pot aparea mai multe si atunci ajungi la ceea ce am eu - ovare polichistice de care poti citi acolo unde a dat maria linku. Din cauza pacatoaselor resprective (chisturile) au rezultat o gramada de alte probleme de care n-am scapat nici dupa nastere: ciclu neregulat (timp+cantitate), hirsutism, dezechilibru hormonal.

Parerea mea: mergi si fa mai multe investigatii la ginecolog+endocrinolog+(daca vrei homeopat) si dupa aia decide pe ce cale mergi.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde Marta Larisa » Vin Aug 10, 2007 12:35 pm

Inainte de sarcina nu am avut probleme, astea sunt proaspete, dupa nastere!
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Locaţie: Sibiu

Mesajde Beca » Joi Aug 16, 2007 1:06 pm

Eu am avut ovarul drept plin de chisturi cu o jumatate de an inainte de a ramane gravida....
Am fost la ginecolog si mi-a dat tratament cu antibiotic (nu mai tin minte exact ce), hormoni (Duphaston) si niste ovule (poligynon parca).....si mi-a spus ca-mi va face bine o sarcina :lol:
Tratamentul asta s-a dovedit a fi unul bun, ca dupa 4 luni am fost la control si se mai vedeau doar 1-2 chisturi care s-au resorbit odata cu sarcina/nasterea.

Insa m-am ingrasat de la Duphaston :cry: ....dar ce era sa fac?!
Sanatate multa, Marta!
Imagine

Imagine
Beca
sfatos suprem

Locaţie: Bistrita

Mesajde trix » Mie Iul 16, 2008 3:08 pm

Eu stiu ca e normal sa se elimine niscai chisturi la ciclu, dar este normal sa aiba dimensinu de 4-5 cm diametru? :roll:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde mela_3bb » Mie Iul 16, 2008 3:12 pm

Irina,eu am avut problema asta odata,acum 8-9 ani,mi-au ieist asa vreo 4-5 zile,pana ce m-am dus la doctor,el m-a trimis la spital,acolo mi-au facut chiuretaj,diagnosticul a fost tulburari de ciclu.groaznic a fost,desi m-au adormit de tot :cry:
deci,nu vreau sa te speriu,dar daca problema persista,fugi la un doctor
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde trix » Mie Iul 16, 2008 3:16 pm

Pai cam persista de o vreme...
trix
Admin

Mesajde mela_3bb » Mie Iul 16, 2008 3:20 pm

nu stiu ce sa zic...sa nu fie ceva resturi ramase de la nastere...mai bine te duci la un medic.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde trix » Mie Iul 16, 2008 3:21 pm

Nuuu, sigur nu le am de la nastere pentru ca am fost chiuretata la 4 luni dupa nastere cand nu iesise tot.
trix
Admin

Mesajde ananda » Mie Iul 16, 2008 4:03 pm

irina, eu nu inteleg. incearca sa descrii cum arata formatiunile respective.

chisturile ovariene nu se elimina la ciclu, mai ales daca sunt mari. ele se resorb local. din cate stiu ai mai avut candva problema asta si ce ti-am zis atunci iti zic si acum: pastreaza chisturile frumos la gheata (daca ajungi repede merge si la frigider) si du-te cu ele la doctor sa le dea la anatomie patologica. sau macar sa le vada. exista si chisturi uterine, poate sa fie o sarcina molara sau pot sa fie pur si simpu polipi sau fibroame (desi fibroamele nu prea am auzit sa se elimine asa). oricum, nu e normal sa elimini chestii de 4 - 5 cm... deci musai la doctor.
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde trix » Mie Iul 16, 2008 4:13 pm

Da ma, dar nu le pot recupera din WC :roll: si sunt asa cum au fost si pana acu. Sunt sferice si sparte intr-un punct. O sa imi fac iar o programare :x
trix
Admin

Mesajde trix » Mie Iul 16, 2008 4:21 pm

Dar nu pot fi si numai cheaguri?
trix
Admin

Mesajde Cristina_gl » Mie Iul 16, 2008 5:41 pm

Asta voiam si eu sa intreb, pentru ca eu mai elimin cheaguri la menstruatie. Insa nu-s sferice, au forme neregulate, mai degraba seamana cu o gelatina rosie. Si nici foarte mari nu sunt. Dar eu nu mi-am facut probleme pana acum, mai ales ca am si ciclul regulat. Tu insa vezi ce faci, chestia cu sferele imi suna cam ciudat.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde ananda » Joi Iul 17, 2008 9:17 pm

pot fi doar cheaguri. dar forma rotunda... nu stiu ce sa zic. de aia ziceam sa iei "proba". sa incerci sa le colectezi in ceva, in caz extrem stai nitel pe o olita sau pui o punguta din aia de recoltat urina la copii si o lasi lipita acolo vreo ora... poate iese ceva!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Chist ovarian

Mesajde stefaninim » Joi Aug 21, 2008 12:16 pm

Mai eu ma lupt de vreo 13 ani cu chisturile. Am avut 2 chisturi mari pe ambele ovare cate unul. Pe dreptul a fost de 5,7/4,3 cm iar pe dreptul de 6,1/4,6 cm. In ambele cazuri am luat anticonceptionale. Le-am facut la distanta de 10 ani. In rest am si eu aceasi problema ca si Trix adica ovare micropolichistice. Stiu ca daca chistul e mai mare de 6 cm se recomanda operatie. Eu am evitat-o, dar am avut noroc.
Ciudatenia este ca am facut 2 ecografii la distanta de 1 luna. La prima am vazut chistul de 6,1/4,6 cm, dupa care, la o saptamana mi-a venit menstruatia (un pic ciudata pentru ca am eliminat niste formatiuni ciudate) si am inceput tratamentul. Dupa alte 2 saptamani ajung iar la eco sa vad daca s-a redus pentru ca altfel trebuia sa intru la operatie. Nu mai era nimic. :shock:
Deci dupa toate aparentele Trix eu zic ca tu ai eliminat din chisturi pentru ca si la mine a fost la fel (desi stiu ca se absorb nu ca se elimina, dar alta explicatie nu gasesc).
Imagine
stefaninim
guraliv

Locaţie: Roma

Re: Chist ovarian

Mesajde trix » Dum Iun 14, 2009 8:52 am

Am despartit subiectul de Chisturi ovariene de Sindromul ovarelor polichistice pentru ca nu se presupun intotdeauna unu pe celalalt.
trix
Admin

Înapoi la Sanatatea noastra de zi cu zi