Palpitatii

Include si farmacie alopata

Moderator: ananda

Palpitatii

Mesajde trix » Joi Ian 18, 2007 1:15 pm

Stie cineva ce se poate lua (exclus medicamente) in caz de palpitatii? Ieri am avut un episod destul de groaznic de palpitatii. A tinut asa cam 5 ore. Singurul lucru care a calmat ritmul ala a fost 3 lingurite de zahar. sa fi fost o coincidenta sau chiar functioneaza.

Acum am ramas cu o tensiune destul de mare ca simt cum imi "crapa capul" de la pulsatii. Palpitatii am avut si dimineata dar nu asa de puternice ca ieri.

Am crezut ca e de la cafea, dar azi nu am baut deloc.

Iar la doctor imi trebuie programare ca cica nu e caz de urgentze :evil:
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde jo_ana » Joi Ian 18, 2007 1:38 pm

Eu stiam ca ceaiul de soc scade tensiunea, sigur dupa un consum prelungit. Si ar mai fi paducelul. Dar nu cunosc detalii despre cantitate si mod de administrare.
jo_ana
povestitor

Mesajde Sunflower » Joi Ian 18, 2007 2:30 pm

Daca ai tensiunea marita si daca de acolo iti vin palpitatziile, atunci eu stiu ca e excelent ceaiul de cimbrisor!!!!
Imagine
Sunflower
guraliv

Mesajde MariaParvu » Joi Ian 18, 2007 3:49 pm

irina, cum te mai simti?
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde trix » Joi Ian 18, 2007 4:09 pm

Saru'mana de sfaturi, se pare ca este ceva oscilant. Imi aduc aminte ca acum vreo 10 ani mi-a spus un doctor ca am tahicardie si mama facea misto de el. Acum nu stiu ce sa cred.

Trece si revine cam la intervale (ma simt ca la nastere aproape intre contractii, vine nu vine...)
trix
Admin

Mesajde Cristina_gl » Joi Ian 18, 2007 5:01 pm

Trixule, eu zic sa-ti faci si un set de analize, desi stiu ca esti ocupata acum. Dar, din cate imi aduc aminte ca am mai citit pe ici pe colo, si anumite lipsuri pot provoca palpitatii (vezi Ca, Mg etc).
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde a_mi » Joi Ian 18, 2007 6:39 pm

Trix,ia cu incredere (daca ai de unde cumpara) PADUCEL, in momentul cind simti acele palpitatii........i-a fost recomandat sotului meu pe date de 8 ianuarie
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde ananda » Joi Ian 18, 2007 6:56 pm

trix, abia acum am vazut! nu renunta brusc la cafea, ca s-ar putea ca de asta sa ai durere de cap. tensiunea ai luat-o si a fost mare sau doar te simti tu rau?

detaliaza putin cu palpitatiile alea: ritm (regulat sau nu), frecventa pulsului, simptome asociate...

daca vrei sa intri in urgenta zi-le si tu ca ai avut palpitatii si ti-ai pierdut cunostinta cateva secunde... asa sunt obligati sa te consulte! sau du-te la o clinica particulara, e imposibil sa nu gasesti undeva un cardiolog.

poti sa incerci sa iei magneziu si inainte sa-ti faci analize (numai ca rezultatele analizelor or sa fie modificate).

astept detaliile si incerc sa-ti scriu diseara, ca acum s-a trezit Andrei.

sanatate multa!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde trix » Joi Ian 18, 2007 7:20 pm

Mi-au luat tensiunea ieri si era 14-10.

Azi dupa 5 a fost mai bine. Cu durere de cap, dar nu mi-am mai simtit inima ca imi iese afara.

Ieri insa batea extrem de repede si cam neregulat, nu mi-am luat pulsul si nici la ei pe aparat nu am vazut.
trix
Admin

Mesajde ananda » Joi Ian 18, 2007 7:37 pm

palpitatiile pot sa fie de la tensiune, care e cam marisoara pt varsta ta. trebbuie tinuta sub obsrvatie, poate sa fie un episod pasager dar daca mai creste s-ar putea sa fie nevoie de tratament.

ia-ti pulsul cand mai ai palpitatii si vezi cat e (peste 120 e problema, sub in principiu nu).

redu sarea din alimentatie si bea vreo cateva zile ceai diuretic (nu-i prea bun la alaptare, dar asta e). odihneste-te cat poti :roll: magneziu poti sa iei si face bine chiar daca nu ai deficit propriu zis.

sanatate multa!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Mesajde trix » Joi Ian 18, 2007 8:01 pm

Saru'mana ananda. Nu am avut pana acum niciodata probleme cu tensiunea. Nici macar in timpul sarcinii. Sper sa nu se mai repete ca m-am speriat un pic, mai ales ca eram doar eu cu bb acasa
trix
Admin

Mesajde Cristina_gl » Joi Ian 18, 2007 11:25 pm

Trix, nu cumva te-ai stresat cam mult in ultima vreme? Sper sa-ti revina tensiunea la normal. Si eu am avut-o 14, dar dupa ce am nascut. iar acum e ok. Sanatate multa!
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Vin Ian 19, 2007 9:47 am

^S-a calmat, e cuminte, dar azi beau o cescutza de cafea ca mi-a mai ramas o durere de cap si sunt sigura ca de la lipsa cafea e. Am adormit ieri cu Rares pe la 9 jumate si in afara de o trezire pe la 1 cand si-a cerut lapticu am dormiiiit.
trix
Admin

Mesajde ananda » Dum Ian 21, 2007 12:11 pm

trix, cum mai stai cu palpitatiile si tensiunea? sper ca esti ok!

Imagine
ananda
Moderator

Mesajde trix » Lun Ian 22, 2007 5:34 pm

Tensiunea se pare ca a revenit la normal, in schimb din cand in cand imi simt pulsul mai rapid decat ar trebui.
trix
Admin

Mesajde cadbury » Lun Sep 22, 2008 6:43 am

Abia acum am vazut subiectul.
Cum mai esti, Trix, s-au mai repetat de-atunci simptomele?...
La mine tensiunea a ramas dupa sarcina si aproape trei ani sunt pe tratament. Pulsul mereu l-am avut mare, e peste 100 mereu.
Acum, saptamana asta incep si eu cu palpitatiile, incepe numaratoarea inversa pentru examenul lui Lucian (primariat pe 29 septembrie la Bucuresti), el se agita, nu doarme bine noaptea, ma influenteaza si pe mine starile lui.
Sanatate!
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde trix » Lun Sep 22, 2008 7:45 am

Nu am mai avut asa palpitatii cum am avut atunci, dar din cand in cand imi simt inima ca imi bate mai repede chiar daca nu are motive. Am ajuns pe la doctor de atunci si imi spuneau ca sunt in regula cu inima si cu colesterolul, poate sa fi fost o emotie. La EKG nu a iesit nimic neregulat, dar era mult dupa faza cu palpitatiile.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Palpitatii

Mesajde stefaninim » Lun Sep 22, 2008 3:00 pm

Palpitatii am si eu din cand in cand. Stiu ca sant tahicardica de la 10 ani. Pulsul il am in repaus 85-90. Tensiunea normala o am 12 cu 7 sau 8. Nu am reusit sa imi iau tensiunea cand am palpitatii. Bine ca nu ma apuca des chestiile astea. :x
Trix da tu te feresti de ceva tipuri de mancare sau bauturi?
Stiam ca porcul si vinul rosu trebuiesc evitate la maxim (porcul il pot evita dar vinul rosu nu).
Imagine
stefaninim
guraliv

Locaţie: Roma

Mesajde trix » Lun Sep 22, 2008 9:23 pm

De la o vreme evit prajeli, grasimi, alcool (asta din urma e cam redus la un pahar sau doua pe saptamana de vin) si asta pentru ca daca le consum am probleme cu digestia si incerc sa le evit am cam redus si chestii de genu prajituri pe care nu le faceam in casa cat a avut rares alergie la oua si lapte si ne-am cam obisnuit fara. Tensiunea este cam tot timpul 11 cu 9 tot atat am avut si in sarcina.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde cadbury » Lun Sep 22, 2008 9:30 pm

Eu am 13 cu 8 de obicei, sau 12 cu 8. Daca vreau sa intrerup medicatia (sau uit) cateva zile, ajunge pe la 14 cu 10... :roll: Dar gata, nu mai intrerup, ca mi-a fost rau la un moment dat si nu mai fac experiente de-astea... :|
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Următorul

Înapoi la Sanatatea noastra de zi cu zi