Cum curatzam...

Sfaturi si idei pentru amenajari interioare si exterioare

Mesajde a_mi » Lun Aug 13, 2007 11:12 pm

trix nu zugravi cu vopsea pune tot tapet....asta se porta ...eu sunt cu revistele in bratze si ma documentez......
acum ramine sa zei cum il dai jos.........
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde trix » Mar Aug 14, 2007 7:56 am

stati ma ca e vorba sa pot repara ce e in apartamentu din care ne mutam ca sa nu ne ia din garantie. Adica trebuie sa tina fix o luna. Nu ma apuc sa ii cumpar tapet ca e si scump si nici nu merita :evil:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde trix » Mie Aug 15, 2007 6:10 pm

Buuun, m-a apucat nebuneala si am dezlipit tapetu unde avea mucegai si am luat var lavabil pe care asta il numesc vopsea de pereti. De curiozitate am dat si pe tapetu ramas si vreau sa va zic ca acu imi dau pumni in cap. Tapetu ala vopsit arata bestial, iar acu ca am vopsit pe bucata de perete de unde am scos tapetu am descoperit ca peretii are gauri dupa primu rand de vopsea. Acu o sa mai scot o bucata de tapet de pe alt perete sa fie simetric DAR am alta problema

Cum fac eu peretele acu drept si fara gauri ca nu pot tencui peste var/vopsea. Imi trebuie idei rapide si v-am zis ca trebuie sa tina doar o luna. confuzMaria
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde MariaParvu » Mie Aug 15, 2007 6:12 pm

aaaaaaaaaaa, adica e pentru apartamentu din care va mutaaaaati, adica nu e pentru tine vocseala, e pentru okii soacrei... :D bun asa (n-am inteles din prima cum sta treaba). stai sa vedem ce idei minunate are florin, il intreb cind vine de la plimbare.
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde trix » Mie Aug 15, 2007 6:14 pm

Nu ma imi trebuie ca sa pot recupera garantia sa nu ma puna tanti apropitara sa platesc polonezii sa ii renoveze peretii ca ar costa toata garantia dupa capu ei 8)
trix
Admin

Mesajde MariaParvu » Mie Aug 15, 2007 6:33 pm

ce inseamna gaurile alea? cit sunt de mari?
poti lua un glet de finisaj, pe care il intinzi tu cu o spatula, in strat subtire. si pentru o luna de zile, poti sa dai peste vopsea... :D
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde Cipisor » Mie Aug 15, 2007 9:28 pm

Da, sau ipsos. Depinde cat de mari sunt. Daca sunt mari ar trebui si niste ciment. Ciment cu ipsos.
Cipisor
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde trix » Dum Oct 14, 2007 4:45 pm

Rezultatu final la faza cu peretii fu 100 de euro.
Intrebare intrebatoare: CUM CURAT PETELE DE VIN DE PE COVOR? Sunt proaspat facute... de 10 minute
trix
Admin

Mesajde Cipisor » Dum Oct 14, 2007 6:42 pm

Cred ca Biocarpet. Asta e pe la noi "bun la toate petele de pe covor, canapele..." Eu n-am covoare, n-am incercat!
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde trix » Dum Oct 14, 2007 7:24 pm

E covoru din camera lui Rares. Am dat cu alcool dezinfectant si s-a dus cea mai mare parte. sa vad cum arata maine si m-ai dau o tura cu vanish pentru covoare. N-am vazut Biocarpet.
trix
Admin

Mesajde ALI » Lun Oct 15, 2007 2:38 pm

Irina,vanish-ul pentru covoare chiar ca face minuni.Nu s-a dus cu vanish?
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Locaţie: IASI

Mesajde trix » Lun Oct 15, 2007 2:40 pm

Pai inca n-am incercat, mai pe seara cand ajung acasa.
trix
Admin

Mesajde trix » Joi Oct 18, 2007 11:10 am

framboise scrie:
Cum curatam o tigaie de teflon? Sincer acum, eu habar n-am. Singura solutie ce-o am, e sa cumpar mereu la cate 2 luni alta tigaie! :D
Dar, constat ca am ajuns sclava tigailor! :twisted:

Fram eu le spal dupa fiecare folosire si pentru ca nu refolosesc uleiul niciodata.

In plus am gasit urmatoarea chestiune:
Vasele de bucatarie captusite cu un strat de teflon nu se curaţa cu materiale abrazive, ci se spală cu solutii emoliente (soda calcinata, detergenti pentru vase, cenusa de lemn etc), folosindu-se o carpa, buretele sau peria moale.
trix
Admin

Mesajde ygrec » Joi Oct 18, 2007 1:06 pm

trix scrie:E covoru din camera lui Rares. Am dat cu alcool dezinfectant si s-a dus cea mai mare parte. sa vad cum arata maine si m-ai dau o tura cu vanish pentru covoare. N-am vazut Biocarpet.

http://www.videojug.com/film/how-to-rem ... om-clothes

iar vinu' rosu se ia cu din-ala alb...
Imagine

"...Pentru un parinte nimic nu este mai important decat sa fie iubit de copilul lui"
ygrec
povestitor

Mesajde a_mi » Dum Oct 21, 2007 11:48 pm

uzi locul si pui sare..... sper sa mearga avind in vedere ca pata e mai veche
a_mi
guraliv

Mesajde trix » Lun Oct 22, 2007 7:07 am

Prima chestie a fost aia cu sare si n-a mers deloc. Dar aia cu alcoolul a mers si am mai frecat o tura si cu vanish sa fiu sigura.
trix
Admin

Mesajde ana1977 » Lun Oct 22, 2007 8:19 am

tigaia de teflon eu o curat punand-o la foert in alta oala cu un detergent cu multa soda, sau daca aveti o sursa e foarte buna lesia de la sapunul de casa.

la mine tigaia cu termospot a rezistat vreo 3-4 ani (acu nu prea mai mere termospotu')
ana1977
gangurica

Locaţie: bucuresti

Mesajde a_mi » Vin Noi 09, 2007 7:43 pm

Fram am aflat cum sa curatm tigaile de tefal
eu inca nu am incercat dar cum pe tine te-a pocnit curatenia in bucatarie poate incerci tu :lol:
so.....intro oala in care sa incapa tigaia se pune apa si praf de copt ,apoi se introduce tigaia si se pune pe foc ......nu stiu cit timp :roll: dar vezi tu ori se topeste grasimea aia ori trebuie sa mai freci tu putin.....eu nu am timp sa incerc miine ca mergla un botez si imi boiesc unghiile dar de luni vai de tigaile mele 8)
a_mi
guraliv

Mesajde ana.maria » Sâm Noi 10, 2007 7:32 am

a_mi, te-ai uitat la Curat-Murdar :mrgreen: si eu :mrgreen: de fapt, vad emisiunea pe sarite, ca ma apuca mancarimi de piele si simt ca ma sufoc, cand vad in ce mizerie traiesc unii.
Sincere felicitari in viata pe anul corespunzator!

Imagine
ana.maria
sfatos suprem

Mesajde a_mi » Sâm Noi 10, 2007 9:18 am

nu...... de ce????
eu am aflat de la clinta care a cumparat o casa de la noi.....eram prin curte zilele trecute cind a inceput ea sa isi care lucrule si ia cazut o tigaie dintrun sac....asa am adus vb.....

marti sau cind a fost am scapat emisiunea .....dar nici nu sunt fan ....imi e asa sila si nu pot intelege cum pot traii unii in asa mizerie.....eu totusi cred ca e regizata :roll:
a_mi
guraliv

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Casa si gradina