Cum sa cresti un ananas in casa

Sfaturi si idei pentru amenajari interioare si exterioare

Mesajde Cipisor » Joi Feb 28, 2008 11:58 am

Al meu nu cred ca rezista! I s-au cam uscat frunzele, chiar de a 2-a zi. Cred ca ii lipseste dragostea... :mrgreen:

O sa mai incerc mai la vara, caci acum singurul loc unde a putut fi cazat a fost balconul, unde sunt si le merge bine si celelalte flori. Se pare ca el voia mai cald... :roll:
Cipisor
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde trix » Joi Feb 28, 2008 12:11 pm

Cipiiii, si la al meu i s-au uscat frunzele, dar atata timp cat cotorul care sta in apa e verde, planta traieste. Lasa-l in apa si ai si tu un pic de incredere in el
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde framboise » Joi Feb 28, 2008 2:26 pm

Frunzele se mai usuca dar nu-i bai. Insa e f important ce va zic acum.
Luati cotorul din borcanel si deasupra unui jet de apa rece curatati-l asa usor cu unghia de sus in jos. Are formata o pojghita alba care se da usor jos cu degetul. Sub ea se vad radacinile. In felul asta le lasati libere si se dezvolta mai bine. De sus- in jos. Dupa ce-l curatati asa, cotorul nu va mai fi alb si va fi maroniu, cum sunt cele din pozele de mai sus. Hai, succes! :cheers: si inca ceva, apa schimbata total si borcanul spalat la fiecare 3 zile.
When the time comes you want to start crying, that’s the time to start moving.
framboise
Admin

Locaţie: somewhere far away

Mesajde Cipisor » Joi Feb 28, 2008 3:36 pm

Sa nu-mi spui ca schimbata zilnic??? :x
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde trix » Joi Feb 28, 2008 3:38 pm

la trei zile beeeei.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde Cipisor » Joi Feb 28, 2008 10:06 pm

Am luat altu. Unu mic, mic ca al Irinei dar pe care am dat o caruta de bani. Dar era mai sanatos. :roll: Acum sa nu uit sa-l pun!
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde framboise » Dum Mar 09, 2008 10:47 pm

Dupa 23 de zile:

Imagine

are si 2 mugurasi...

Il pun in pamant astfel: 1/3 - perlite si 2/3 - pamant ptr cactusi

Imagine

Si acum asteptam sa creasca mare si voinic! ...

Imagine
framboise
Admin

Mesajde Cipisor » Dum Mar 09, 2008 10:53 pm

Sa dea Domnu sa ne pui poza cu fructul!

Al meu, cel de-al II-lea, piticul, inca e ok! Cu toate ca a suferit o cazatura... :roll: Dar mai am de asteptat...

Deci si ananasului tau i s-au palit frunzele... ;)
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde trix » Dum Mar 09, 2008 10:54 pm

ce fain, al meu nu vrea sa scoata radacini. Are niste matzisor ca paru de la porumb.
trix
Admin

Mesajde trix » Mar Mar 11, 2008 9:36 am

Ieri cand i-am schimbat apa au cazut doua frunze exterioare, e bine? Sau trebuie sa iau un ananas nou sa mai fac chestiunea o data?
trix
Admin

Mesajde Cipisor » Mar Mar 11, 2008 10:14 am

Parerea mea e ca nu are importanta alea. Al meu primul, mucegaise in mijloc, de unde ar fi trebuit sa-i dea alte frunze. Vezi acolo cum se prezinta..
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde trix » Mar Mar 11, 2008 10:21 am

Oricum o sa mai iau un ananas ca imi trebuie planta si vreau sa o vad cum face radacini :evil:
trix
Admin

Mesajde MariaParvu » Mar Mar 11, 2008 12:40 pm

al meu e ofilit tare, da' are un firicel care creste.
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde brunhilda » Mar Mar 11, 2008 12:51 pm

Fram... io la noi nu am vazut perlit separat...
doar in amestec cu pamant de frunze insa inteleg ca trebuie totusi un pamant nisipos - ca cel pt cactusi... #-o
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde framboise » Mar Mar 11, 2008 2:12 pm

Daca cotorul n-a putrezit, nu conteaza cate frunze s-au uscat. Inca ii pot da radacini. Alta observatie: atata timp cat apa in vas ramane limpede intre schimbari (la 3 zile), inseamna ca totul merge perfect. Cand apa devine tulbure si cu miros, inseamna ca putrezeste. Eu am pus in final 4 (doi prima data si alti doi la cateva zile mai tarziu. Deja unul l-am pierdut, putrezise la cotor, unu e in ghiveci acum, iar alti doi inca se poarta bine in apa.

Pamantul ptr cactusi, m-am uitat la asta din punga, nu-mi da senzatia a fi nisipos, insa am citit pe punga, contine toate ingrasamintele necesare dezvoltarii plantelor gen cactus (asa cum de altfel e si ananasul)
Perlita, am citit ca accelelreaza dezvoltarea radacinilor si intareste rezistenta plantei.
Cand pamantul se amesteca cu perlita intotdeauna combintia reusita e 1/3 perlita.
framboise
Admin

Mesajde trix » Vin Mar 14, 2008 2:07 pm

MariaParvu scrie:al meu e ofilit tare, da' are un firicel care creste.

vreau sa il vad

Si zau asa, cine a mai pus? Ca daca il tineti secret nu are nicio valoare schimbul de informatii.
trix
Admin

Mesajde MariaParvu » Vin Mar 14, 2008 2:36 pm

poftim: acilea, alaturi de tovarasele lui
Imagine

si aci am incercat un zoom, chestia aia alba e mustata, mai are unele mititele de tot, da' n-am reusit o poza mai clara de atit.
Imagine
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde trix » Vin Mar 14, 2008 2:45 pm

Tu zici ca ala e ofilit :mrgreen: ? arata foarte bine. Al meu inca nu a dat firicelul dar are mustati ca un porumb. Mai astept.
trix
Admin

Mesajde MariaParvu » Vin Mar 14, 2008 3:32 pm

da, mie asa mi se pare, cam pricajit. daca ma gindesc bine, de la inceput mi s-a parut ofilit, si nu l-as fi pus, da' florin a fost foarte incintat de idee, si pana sa zic eu "stai, sa-l aruncam", el deja ma intreba cum sa-l curete... :mrgreen:
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde trix » Lun Mar 17, 2008 8:18 pm

bebe ananasu meu si-a dat duhul azi dupa ce vineri cred i-a picat cotorul, azi s-a dezmembrat de tot si avea usoare urme de mucegai. Mi-am cumparat azi un ananas mare si galben tare de tot,singurul pe care l-am gasit asa galben, restul erau verzi tare de tot ma intreb daca astia nu cumva ii pun la murat asa necopti. Are doua smocuri de frunze de parca are doua moatze. dar asta e altu nu am avut de unde lua.
trix
Admin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Casa si gradina