Cum sa cresti un ananas in casa

Sfaturi si idei pentru amenajari interioare si exterioare

Mesajde Cristina_gl » Lun Mai 12, 2008 1:35 pm

Eu am fost sambata in Real, dar n-am gasit ananas cu frunze verzi. Am luat unul, dar frunzele sunt uscate chiar de la baza, desi mai au ceva tenta verde. Cred n-are rost sa fac efortul... :cry:
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde a_mi » Vin Mai 23, 2008 2:09 pm

a cumpat sotul un ananas cu niste frunze verzi si m-am gandit sa-l pun si eu la incoltit mai alas ca am si borcan mare ....tocmai am terminat bulionul :lol: ....nu credeam ca am s-o fac si pe-asta :D
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde mela_3bb » Mar Mai 27, 2008 8:24 am

ananasul meu sta frumos in borcanul cu apa,are frunzele verzi,uscate doar putin la varfuri,dar inca nu da semne ca ar iesi ceva in afara de niste mustati mititele.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde trix » Mar Iun 24, 2008 2:22 pm

Ananasii vostrii cum mai sunt? Imediat ce imi repar aparatu trebuie sa va arat poze. Cand am ajuns acasa am topait de fericire. daca va aduceti aminte, ananasul meu avea doua capete. in unul din ele au crescut alte doua smocuri de frunze proaspete si atata de verzi si in celalalt smoc un smoc de frunze noi si arcuite si mai lungi decat baza (originala) :cheers:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde a_mi » Mar Iun 24, 2008 4:54 pm

citind postu tau am iesit pe terasa sa-mi vad ananasul.....saraul e plin de mustati dar abia mai ajunge la apa....frunzele sunt si vrezi si uscate ....nu-i de mine crescutul ananasilor.....saracul....
a_mi
guraliv

Mesajde trix » Mie Iun 25, 2008 10:13 am

ananasul meu pe 4 aprilie

Imagine

ananasul meu pe ziua de azi adica 25 iunie

Imagine
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde framboise » Mie Iun 25, 2008 2:05 pm

Ce frumusei sunt!!! Super! Mai tine-i inca in ghiveciul asta, nu-i cazul sa-i schimbi, zic eu...
When the time comes you want to start crying, that’s the time to start moving.
framboise
Admin

Locaţie: somewhere far away

Mesajde cadbury » Mie Iun 25, 2008 2:46 pm

Ce frumos s-au dezvoltat, se vede ca le-ai fost o "mama" buna!... ;) 8)
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde trix » Mie Iun 25, 2008 3:01 pm

Pai n-am fost ca am fost in tara :mrgreen:
trix
Admin

Mesajde cadbury » Mie Iun 25, 2008 4:16 pm

Si ce daca, tot ai fost, de la distanta!... Daca au avut tot ce le-a trebuit (apa, lumina etc), in rest, le-a fost bine in casa ta, "impregnata" cu tine si cu energia ta pozitiva. La asta ma refeream... 8)
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde trix » Lun Iun 30, 2008 9:23 pm

Am luat azi un ananas foarte copt si foarte bun si cu multe frunze, multe din ele galbioare. Cand am facut operatiunea de smulgere a frunzelor de la cotor, avea deja multe radacinute de cam un centimetru crescute intre frunze. 8) L-am pus in apa direct, nu l-am mai lasat la uscat.
trix
Admin

Mesajde a_mi » Lun Iul 21, 2008 3:21 pm

:shock: asa am facut cand zilele trecute mi-am amintit de ananas si am vrut sa-l mai ud (umplu borcanul cu apa) are nisrte radacini imense si multe ....saracul si e vai de mama lui cu frunze uscate chiar si mijlocul ii e uscat , insa borcanul e plin de radacini....

nici nu stiu ce sa fac sa-l plantez , sa nu l plantez....sa mai citesc pe aici pe la voi, daca ii trebuie un pamant special ceva....el vrea sa traiasca si sa se dezvolte cu orice pret si eu sunt o rea...
a_mi
guraliv

Mesajde Cristina_gl » Mar Iul 22, 2008 6:38 am

Baga-l, Ami, in pamant, ce mai stai? Au scris fetele pe-aici: daca imi amintesc bine, ai nevoie de un sol special pentru cactusi si se gaseste la florarie. Hai, ca vreau sa mananc un ananas virtual de la tine. In ceea ce ma priveste, stau fara nicio... nadejde. :mrgreen:
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Mar Iul 22, 2008 7:46 am

Ami ca am citit postul tau mi-am adus minte ca si eu am un ananas in borcan :d si e gata de plantat. O sa fac operatiunea azi. Cred ca il poti planta fara probleme si sa vezi ce puiuti frumosi si noi o sa faca :cheers:
trix
Admin

Mesajde framboise » Mar Iul 22, 2008 6:42 pm

A_mi, dar o poza avem? :roll:

Si da, pune-l in pamant, orice pamant, pana la urma e bun orice pamant! :cheers:
framboise
Admin

Mesajde trix » Mie Aug 06, 2008 9:57 am

De abia azi am apucat sa plantez al doilea ananas. Asta e poza de ansamblu si o sa pun si poza cu al doilea inainte de plantare

Imagine
trix
Admin

Mesajde trix » Mie Aug 06, 2008 10:11 am

Imagine

Imagine

Imagine
trix
Admin

Mesajde framboise » Sâm Aug 16, 2008 7:54 pm

Ananasii mei la 6 luni.

Imagine
framboise
Admin

Mesajde trix » Mar Sep 16, 2008 7:54 am

Duminica am curatat un ananas pentru o salata de fructe si i-am lasat frunzele la uscat. Ieri seara l-am pus in apa. Asta ce l-am pus e Bonita.

Mai am inca unu, pe care il las sa se mai coaca inainte de a-l casapi (probabil ca maine il tai :mrgreen: ) si il pun si pe celalalt.

Am vazut ca doar ananasii nu imi mor, asa ca m-a palit obsesia.
trix
Admin

Mesajde trix » Lun Oct 13, 2008 8:45 am

Din cei doi ananasi de care vorbeam mai sus mi-a mai ramas doar unul la care astept sa ii mai dea radacini, celalalt a mucegait si l-am aruncat.

Astia sunt ananasii mei pe ziua de azi. Am o problemuta dupa cum se vede la cel din dreapta. Are o frunza centrala aproape maro si s-a cam lasat . Oare e prea mic castronul, il ud cam o data pe saptamana si asta vinerea sau sambata. nu le-am pus ingrasamant ca nu stiu cum :cry:

Imagine
trix
Admin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Casa si gradina