Ce trebuie pentru gradinita?

Se formeaza personalitatea. E greu sa fii parinte bun, dar si copil cuminte. Cine ne ajuta? Dileme, sfaturi, posibile raspunsuri

Moderator: Cristina_gl

Ce trebuie pentru gradinita?

Mesajde Cristina_gl » Lun Aug 18, 2008 9:26 am

Mai este foarte putin pana la marele moment si sunt fiarta de emotie. Dincolo de asta, am facut (mental deocamdata) o lista cu ce i-ar trebui lui Cezar pentru inceput. Am zis asa: un ghiozdanel (dar nu prea stiu de care, insa presupun ca nu prea conteaza, atata timp cat n-o sa-l care el, la inceput cel putin), pijamale noi 2-3 schimburi, ceva creioane colorate, carioci, chestii din astea... plastilina poate si cateva caiete (desi ma gandesc ca educatoarele ar trebui sa ne spuna ce si cum) si cam atat. Altceva... nu ma duce capul si poate ma ajuta mamicile care au deja copiii la gradinita.
Inca ceva: ce analize medicale se cer la inceput? Copro si IDR am auzit. Altceva? (cand ma gandesc ca iar trebuie sa-l intep... :cry: )
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde oly » Lun Aug 18, 2008 10:05 am

Cristina si eu astept 4 septembrie sa inceapa gradinita ca sa aflu ce-mi trebuie. O sa va spun, asa, de comparatie. ;) Noi incepem abia in 10 septembrie cu "acomodarea". :evil:
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde trix » Lun Aug 18, 2008 10:36 am

Dar nu au la gradinita carioci, plastelina si alea alea...?:roll:

Rares are un rucsac pe care il cara de cand a inceput "cresa" e tare mandru de el. S-a obisnuit cu el si nu vrea sa plece fara. Mar are un rucsac/geanta cu rotile pe care am intentionat sa il foloseasca pentru gradinita, dar el zice ca ala e pentru tren si asa ramane ca e capos si nu isi schimba nicicum parerea.

Eu ma concentrez pe haine si incaltari :roll:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde oly » Lun Aug 18, 2008 11:15 am

trix scrie: Eu ma concentrez pe haine si incaltari :roll:

Am uitat, nici voi nu aveti sortulete?

Cum zicea Trix si noi avem un schimb, de fapt cred ca doua, de haine la gradinita, pe langa o pereche de "pantofi", slapi, saboti, ce o fi, comozi sa fie. :)
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde Cristina_gl » Lun Aug 18, 2008 12:04 pm

La noi ,,se poarta" uniformele facute la comanda, adica multe gradinite isi stabilesc modelul, dupa care parintii vin cu banii, li se iau masuri copiilor etc. Asa este si la scoala. Am vazut ca la gradinita unde va fi Cezar copiii au sortulete clasice, din acelea albastre. Cred ca e mai bine asa. Chiar nu m-am uitat sa vad daca or fi de cumparat sau se fac tot la comanda.
Da, Oly, ai dreptate, o sa pun pe lista si incaltamintea de schimb, ca in gradinita nu stau cu ce vin de-afara si e firesc.
Irina, au ceva rechizite si la gradinita, insa stiu ca la cele de stat se mai... cere. La cele particulare nu, parintii platesc doar taxa si de restul se ocupa personalul. Noi insa mergem la stat.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde skippy » Lun Aug 18, 2008 2:06 pm

La analize medicale,mai tb.exudat faringian si aviz epidemiologic de la med. de familie.
De obicei stiu ca se da o lista de la gradi cu toate rechizitele necesare;noi mergem la una paticulara si nu stiu prea exact dar am auzit pe la alte mamici ca primeau cate un pomelnic destul de lung: creioane colorate,carioca,plastilina,coli de scris,hartie creponata,carti de colorat,joc logic ...
Hainute de schimb(ceva comod),pijamale si papucei de interior.
Ghiozdanelul nu tb sa fie prea mare,cat sa incape schimburile si o sticluta de apa(ca doar nu pleaca in excursie :mrgreen: ),vei vedea ca mai tarziu va fi tare mandru de el si va dori sa-l care singur 8)
skippy
guraliv

Locaţie: GALATI

Mesajde Cristina_gl » Lun Aug 18, 2008 2:08 pm

Multumesc, Skipy. De carat ar cara orice singur, numai ca nu vreau eu sa-l las, sunt mama rea. :lol:
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde a_mi » Lun Aug 18, 2008 4:38 pm

fratioare a venit timpul ''sa o iei si tu de coada''....

ghiozdanelul trebuie sa fie potrivit ....adica nici modelul mic dar nici cel de scoala....unul in care itrebuie sa iti intre sticluta de apa ( daca e nevoie) si schimburi ( un maieu, chilotei , o bluza ) mami mie mi le tinea in ghiozdanel nu le lasa la gradi ....insa foarte rar aveam nevoie sa ma schimb....mami ma lasa cu ce aveam eu pe mine dimineata.....

rechizite eu zic sa nu iti cumperi nimic pt ca se va face o sedinta si educatoarea va v-a spune de ce aveti nevoie inclusiv unele preferinte de ale ei (acoarele sau tempera)

doar daca mami vrea sa te incurajeze mai mult cand mergeti la cumparaturi iti poate lua un bloc de desen cu o cutie de creioane colorate.....

aaaa!!!! si un sfat

daca educatoarea stabileste sa nu se dea bani pt a se cumpara rechizitele la comanda si trebuie sa le cumparati individual , voi sa nu le cumparati pe cele mai scumpe sau calitative pt ca nu le vei folosi numai tu( vor fi puse la gramada , pt ca nu poti scrie decat pe caiete numele , nu si pecreioane , radiere etc) in primul an si eu am luat teapa asa ....mie imi cumparasera cele mai bune creioane/ pensule /acuarele si tot timpul ma plangeam c a am ba varful rupt cand desenam sau de alte nemultumiri.....desi acasa aveam aceeasi cutie de creioane colorate si nu li se rupea de loc varful, pana cand a venit mami sa se intereseze sii a aflat ca nu se tine cont de ce a adus fiecare copil....creioanele erau puse intro cutie mare blocul meu de desen cu barbie era la alt a fetita eu aveam doar coperta cu numele meu.iar blocul de desen era modelul acela ''comunist'' ( sa zic asa)....a facut mami scandal dar asta e....apoi mi le a luat comune si nu a mai tinut cont de firma sau altceva.....
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde a_mi » Lun Aug 18, 2008 4:47 pm

la noi la gradi in fiecare luna ne creau un sul de hartie igienica , un pachet de servetele si odata la 2luni o sticla de sapun lichid

uneori ne intrebam oare copii asta consuma pe luna 25 de suluri de hratie si 2500 de servetele nu mai zic de sapun :roll:
cred ca tot neamul lui d-na era 'sters'' de noi........
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde Sunflower » Lun Aug 18, 2008 7:04 pm

Crsitina, prietena mea, care are acum gradinar in grupa mijlocie mi-a zis sa imi fac un stoc suficient de maieuase si neaparat papucei de casa.
Si noi avem emotii imense legate de inceperea gradinitei....
Imagine
Sunflower
guraliv

Mesajde patri » Mar Sep 02, 2008 12:23 am

Eu i-am luat un ghiozdanel mic, un saculet pentru pijama, dar asta nu stiu daca e bun ca nu e din material textil ci din fas, 2 pijamale, 3 pantaloni, chiloti, maieu, 4 bluze de corp. Papucei de casa nu i-am gasit inca. El acasa sta in ciorapi, dar acolo nu stiu daca-l lasa. Oricum vor fi probleme ca papuceii de casa nu i-a suportat niciodata.
Ca analize ne-a cerut exudat faringian, copro, fisa cu vaccinarile, adeverinta cu boli cronice fie ca are fie ca nu, si ceva ce nu pricep ce este PPD. Nu stiu ce este si nu gasesc nici pe net. O sa merg la medic sa vad.
Si pentru parinti ne-a cerut VDRL si MICRO.
Imagine
Imagine
patri
gangurica

Locaţie: timisoara

Mesajde MariaParvu » Mar Sep 02, 2008 6:53 am

ce fel de papucei de casa ati luat voi? ca si eu am cautat, si am gasit numa plastice si botosi de iarna... si cind stiu ca fie-mea sta numa desculta prin casa, ma si intrreb, ce naiba sa-i cumpar?
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde Sunflower » Mar Sep 02, 2008 7:32 am

De problema cu papuceii de casa , m-am lovit si eu, am sa merg la camin sa intreb, daca papuceii de exterior, de ex.sandale, - Darius asa sta incaltat in casa- nu sunt potriviti, bineinteles sa fie folositi doar in incinta. Vom vedea.
Imagine
Sunflower
guraliv

Mesajde Beca » Mar Sep 02, 2008 7:41 am

Eu i-am luat un tip de tenisi foarte usori si comozi, din panza ...
Imagine

Imagine
Beca
sfatos suprem

Locaţie: Bistrita

Mesajde skippy » Mar Sep 02, 2008 8:01 am

Si noi tot din panza gen balerini;anul trecut a avut si sandalute,obisnuite de strada pe cae la purta dopar in interior.
Patri,PPD=IDR,"floricica" pt depistarea TBC
skippy
guraliv

Locaţie: GALATI

Mesajde mela_3bb » Mar Sep 02, 2008 10:00 am

Larisa are in ghiozdanel un rand de haine de schimb,tenisi,servetele,2 sticlute cu suc,apa sau limonada,depinde ce imi spune sa-i fac,mai are o gentuta mica de mana cu 2 sandwichuri si un corn.
altceva nu ne-a cerut,toate materialele sunt gratuite.
nu i-am facut nici analize,nu mi-a cerut nici dosarul ei medical pe care l-am adus din tara.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde Cristina_gl » Mar Sep 02, 2008 12:27 pm

Ce chestie cu analizele astea! Se pare ca fiecare gradinita cu... palaria ei. Noua ne-a cerut asa: coprocultura, coproparazitologic, dovada de vaccinari, adeverinta de boli cronice pentru parinti si... atat! De specificat ca avizul epidemiologic trebuie luat de la medicul de famile cu 24 de ore inainte. Deci, de exudat n-au zis nimic, iar de IDR ca nu se mai face. Nu ca n-ar fi o usurare pentru mine...
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde oly » Vin Sep 05, 2008 3:12 pm

Am vorbit la telefon, au zis ca nu e nevoie sa ma deplasez acolo. :) Ne trebuie un sortulet, un saculet, cu numele, in care sa fie pus un schimb complet. Nu trebuie vaccinarile, nu trebuie nimic "medical". Leda incepe in 11, in 15 avem prima "sedinta cu parintii". (am uitat la cat, o sa intreb in 11 :) ).
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde Cristina_gl » Sâm Sep 06, 2008 10:42 am

Asta cu medicalele oricum e relativa. Toti vin sanatosi, ok, fara virusuri, fara paraziti... Si la putin timp dupa asta incepe ,,distractia" :roll: Deci, cred ca e mai intelept sa lasi copiii si parintii in pace, ca de imbolnavit nu scapa.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Sunflower » Sâm Sep 06, 2008 11:39 am

Fetelor, material am vazut ce ne trebuie pt. gradinita.
Dar cum sa procedam efectiv cu dusul la gradinita, pt. ca fi cat mai putin traumatizanta ruperea de casa. Ma refer la gradinita cu program prelungit unde copilul manaca si doarme, sta efectiv 8 ore.
Eu am sa-l duc pe Darius din 15 sept.
Acum, intrebarile:
1. sa-l duc cu cateva zile inainte si sa-l las doar pana la pranz, de acomodare?
2. Sa stau si eu cu el vreo ora - doua cu cateva zile inainte de a incepe propriu-zis?
3. Sa-l duc direct, din 15, la program normal adica la ora 8 la 16?
Sunt stresata de nu mai stiu de capul meu, habar nu am daca va sta fara mine, el fiind obisnuit doar cu mine sau cu cineva din familie.
Astept sfaturi. Merci mult!
Imagine
Sunflower
guraliv

Următorul

Înapoi la Educatie si Consiliere