aerosoli

Puii nostri cresc si odata cu ei si grijile noastre cum ne adaptam problemelor de crestere si dezvoltare; sfaturi si experiente proprii.

Re: aerosoli

Mesajde skippy » Mie Apr 07, 2010 7:19 pm

Multumim ca ne-ai impartasit si noua,Crisrina!E bine de stiut. ;)
skippy
guraliv

Locaţie: GALATI

Mesajde Cherie » Mie Apr 07, 2010 10:29 pm

Si eu iti multumesc, Cristina.
Si pe mine ma intereseaza sa stiu cat mai multe despre aerosoli.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde oly » Joi Apr 08, 2010 9:55 am

Foarte interesant ce ai scris, Cristina. Repriza noastra de aerosol, de 4-5 ml (in aerosol incap si 20, dar cred ca ar dura prea mult pentru rabdarea Ledei #-o ) dureaza, cum ai zis tu, cam 15 minute.
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde Bianca » Mie Iul 28, 2010 2:08 pm

Dupa operatia de polipii pe care a facut-o piticul meu vladut ne-am cumparat aparat de aerosoli la insistenta orelistei si vreau sa va zic ca da rezultate dar nu peste noapte... problema a fost alta ca nu trebuia dus la gradi deloc o perioada indelungata pana se umanizeaza corpul, eu l-am dus la 2 saptamani desi nu scapase inca de tuse, spre finele gradinitei incepuse sa scape usor usor de raceala si tuse.
Pentru imunizare ne-a dat luivac.
Cum l-am pacalit? il puneam sa se uite la desene si stateam langa el pana termina solutia de ventolin sau acc depinde.
Repriza inea cam 15/20 de minute si ii faceam de regula seara inainte de culcare ;)
Va recomand aparatul cu incredere totala!

Aeroslii sunt buni pentru nas infundat, tuse de aia nasoala... scaote tot ce are blocat in mucoasa.
Nu l-am mai folosit din luna iuni parca sau mai nici numai stiu... cand il trage curentul ii curge nasul putin instantaneu nu-i ramane nimik ca sa-i provoace tuse!
Sper la gradi sa numai avem problemele din primul an!
Bianca
mutulica

Locaţie: Bucuresti

Mesajde oly » Lun Oct 11, 2010 9:54 am

Marta, ne spui cum e cu aerosolii?
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde Marta Larisa » Lun Oct 11, 2010 12:59 pm

Pai, cu Teodora am mers in fiecare an. Ultima data am fost in mai anul trecut ( 2009) si tot atunci a fost ultima amigdalita pultacee la Teodora. Nu imi amintesc sa mai fi avut macar o data rosu in gat. poate o fi avut, dar forme atat de usoare ca le-am uitat. Acum am fost si cu Andrei, el nu ar fi avut voie, pentru ca e mic, insa pentru ca are aceste probleme, l-au lasat si pe el 5 minute. Intri intr-o incapere si e un abur de nu vezi la doi pasi. Iesi fleasca de-acolo de-atatia vapori. Iar copiii s-au distrat de minune ca mergeau de nu se vedeau unul pe celalalt, alergau chiar si cand se izbeau radeau de nu mai puteau. Un fel de cucu-bau. In primele zile de aerosoli, incepuse sa-i curga nasucul lui Andrei, fara sa fie racit. Eu daca nu am probleme, cand ieseam de-acolo, aveam nasul atat de desfundat, incat ma ustura. Practic sunt pulverizatii cu solutie salina de concentratie foarte mare. ( si cu ce-or mai contine...)
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Locaţie: Sibiu

Mesajde oly » Lun Oct 11, 2010 1:30 pm

Am inteles. Ma bucur ca a avut efect.
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde Marta Larisa » Vin Dec 17, 2010 10:56 am

cocteil care la noi da rezultate: jum de fiola (1,5 ml) de ACC sau fluimucil + 0,4 dexa sau flixotide + 2 ml de ser fiziologic.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Mesajde catax2005 » Lun Dec 27, 2010 9:25 am

Fetili .....da flixotide sau dexa indiferent de dozaj se foloseste numai in cazul in care pacientul a fost diagnosticat cu astm??????Sau si pentru rinite alergice tuse productiva,rini-faringite.....etc.
nimeni nu e perfect,eu fac exceptie deci sunt cineva
catax2005
mutulica

Locaţie: RO

Mesajde Marta Larisa » Mar Dec 28, 2010 1:09 pm

prima substanta cu care i-am facut aerosoli lui Andrei ( Teodorei niciodata nu i-am facut chiar daca a avut laringite, faringite, amigdalite, rino etc), a fost facuta in farmacia spitalului si era de uz intern. Mi-au dat si acasa pentru Andrei si mi-au zis ca are dexametazona in compozitie. avea Andrei 7 luni atunci si bronsita astmatiforma.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Anterior

Înapoi la Ingrijire si sanatate