aerosoli

Puii nostri cresc si odata cu ei si grijile noastre cum ne adaptam problemelor de crestere si dezvoltare; sfaturi si experiente proprii.

Re: aerosoli

Mesajde Cherie » Vin Noi 06, 2009 4:59 pm

Fetele, am o intrebare: cat timp/ cate zile min se da combinatia ser+dexa+acc ca sa aiba efect si cat maxim ca sa nu dauneze?

Multumesc de ajutor.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde Cristina_gl » Lun Noi 09, 2009 3:15 pm

Am facut rost de apa de la Slanic Moldova. :cheers: In seara asta schimbam apa de la aerosoli. Sa vedem daca va avea acelasi efect miraculos ca asta vara.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde oly » Lun Noi 09, 2009 6:41 pm

Cherie eu nu stiu ce-i "dexa+acc ", nu te pot ajuta.

Cristina tinem pumni sa fie mai mult decat miraculos.
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde trix » Lun Noi 09, 2009 8:52 pm

Eu nu pricep cum schimbi apa de la aerosoli :roll:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde nicoleta » Lun Noi 09, 2009 9:03 pm

Cherie
Fetele, am o intrebare: cat timp/ cate zile min se da combinatia ser+dexa+acc ca sa aiba efect si cat maxim ca sa nu dauneze?
cam tarziu raspunsul , dar poate te ajuta alta data.
Eu ii fac 10 zile de aerosoli si combin 3 ml de ser , 1.5ml de acc si jum de fiola de dexa(nu mai stiu exact cat are fiola, dar acum nu-i mai pun dexa ca o ustura ochii de la ea). Ii fac doar seara si sta pana se termina aburul.
Imagine
"Cand credeam si eu ca o scot la capat s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo"
nicoleta
mutulica

Locaţie: iasi

Mesajde Cherie » Mar Noi 10, 2009 12:42 am

Oly, Acc este acetilcisteina "indicata ca si terapie secretolitica in special in afectiunile bronsice acute" si din cate stiu e aceeasi substanta cu Fluimucil. Si dexa(metazona) este un un steroid (derivat corticosteroid) cu actiune antiinflamatorie puternica.

Nicoleta, multumesc de rapsuns cu siguranta ma intereseaza si pt viitor. Tura asta m-am oprit dupa 4 sedinte din aceasta combinatie. M-ai facuse cateva zile inainte aerosoli doar cu ser. Oricum, am vazut rezultate in bine dupa prima sedinta, si anume nu a mai tusit aproape deloc sau chiar deloc noptile. Inainte avea niste crize de tuse.... :(

Mai spune-mi te rog, ca nu am inteles bine pana la final, tu i-ai dat 10 zile din toate 3 (ser+acc+dexa) sau fara dexa.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Mesajde nicoleta » Mar Noi 10, 2009 9:12 am

Prima data cand i-am facut aerosoli i-am facut 10 zile cu toate 3 , dar se tot plangea dupa aerosoli ca o ustura ochii si i-am spus medicului care mi-a recomandat aerosolii si el mi-a spus sa nu-i mai pun dexametazona ca e o reactie adversa la ea. Acum ii fac 10 zile doar cu ser si acc care e aceeasi substanta cu fluimucil. II fac doar cand tuseste foarte tare; cand a fost grav, grav adica nu se potolea tusea cu nimic imi spunea dr sa-i pun o fiola intreaga de acc si 3 ml ser si sa-i fac de 3 ori pe zi aerosoli cate un pic(adica sa-mi ajunga de 3 ori din cei 6ml adunati).
Imagine
"Cand credeam si eu ca o scot la capat s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo"
nicoleta
mutulica

Mesajde Cristina_gl » Mar Noi 17, 2009 3:04 pm

Am auzit inca ceva care ar putea fi de folos, insa n-am verificat. Cica rezultate foarte bune pentru tuse, nas infundat etc dau aerosolii cu Prospan. E vorba despre Prospan picaturi, nu in varianta siropului. In ser fiziologic se picura cateva picaturi de Prospan si se fac aerosolii. Poate vom incerca si noi.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Mar Noi 17, 2009 4:11 pm

trix scrie:Eu nu pricep cum schimbi apa de la aerosoli :roll:

io repet intrebarea asta ca pe bune n-am priceput
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde nicoleta » Mie Noi 18, 2009 8:09 am

Eu inteleg ca in loc de ser fiziologic, pune apa de Slanic Moldova. :-k
Imagine
nicoleta
mutulica

Mesajde Cristina_gl » Mie Noi 18, 2009 10:50 am

trix scrie:
trix scrie:Eu nu pricep cum schimbi apa de la aerosoli :roll:

io repet intrebarea asta ca pe bune n-am priceput

Scuze, n-am vazut-o prima data si nici n-am fost explicita. Am zis la alt subiect ca ii fac lui Cezar aerosoli cu apa sarata, apoi am zis aici ca trec pe apa de la Slanic. Asta era. :mrgreen:
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Cherie » Mie Noi 18, 2009 9:50 pm

Cristina, tu in ce concentratie faci apa sarata pt aerosoli?
Adica cate sare la 100ml sa zicem?
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Mesajde Cristina_gl » Joi Noi 19, 2009 8:41 am

In mod normal, ar trebui sa fie o concentratie asemanatoare cu cea din serul fiziologic, pe care n-o stiu pe de rost. Motiv pentru care fac solutia ,,din ochi", dar am grija sa nu fie prea concentrata, pentru ca il ustura ochii pe Cezar. Si folosesc apa plata, nu de la robinet. Zice-se ca apa preparata asa e mai buna decat serul fiziologic, deoarece sarea aceea mare (si neiodata) de la magazin, ar contine si alte chestii folositoare.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde oly » Vin Ian 22, 2010 5:50 pm

Ok va rog sa-mi spuneti cum ii convingeti voi pe copii sa stea cu chestia aia pe nas si gura si sa faca aerosoli cu acc? Va intrebam odata daca e "puturoasa", va raspund eu acum: puteeeeeeeeeeeee! Leda cum i-a simtit mirosul a zis: mami pute, esti sigura ca e medicament :mrgreen: . Am convins-o intr-un final sa-si tina "masca pe figura" lasand-o sa se uite la Scooby Doo, dar sincer, eu sunt la 1 m de ea si simt cum pute. Nici un alt produs cu care a facut aerosoli nu mirosea asa, si am folosit destule.
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde skippy » Vin Ian 22, 2010 8:58 pm

Am convins-o intr-un final sa-si tina "masca pe figura" lasand-o sa se uite la Scooby Doo,

asa :mrgreen: (sau orice alte desene pt care prezinta interes)
skippy
guraliv

Locaţie: GALATI

Mesajde oly » Dum Ian 24, 2010 11:19 pm

Da fetelor, dar sincer, ce naiba pute asa? Fulvio tuseste si el si a zis ca nu-si face aerosol cu acc nici daca-l leg de pat. :mrgreen:
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde Cherie » Dum Mar 14, 2010 11:22 pm

Fetelor, care va pricepeti, am si eu o intrebare, mai de nestiutor :roll: , in legatura cu aerosolii.
Aerosolii sunt buni numai pt tuse sau si pt nas infundat, curgator...
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Mesajde alex » Lun Mar 15, 2010 6:49 am

sunt si pt nas infundat...
Imagine
alex
sfatos suprem

Locaţie: Iasi

Mesajde oly » Lun Mar 15, 2010 3:39 pm

Cherie eu am mai scris pe undeva, pentru nas avem un aparat special, in care pun ser si o alta chestie, nu produse folosite la aerosol.
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde Cristina_gl » Mie Apr 07, 2010 1:39 pm

Fetelor, haideti sa va spun cateva chestii, pe care le-am aflat la Slanic Prahova, de la asistenta care se ocupa de aerosoli. O doamna tare draguta, care ne-a dat detalii si ne-a invatat mai multe despre aceasta procedura. In primul rand, pentru a da rezultate, e nevoie de o cura de minim 10 zile. Pentru polipi inflamati se merge pana la o luna. Eu recunosc ca, desi teoretic stiam asta, n-am dus pana la capat nici macar cele 10 zile, din comoditate. Apoi, durata aerosolilor se creste progresiv, adica se incepe de la 10 minute in prima zi si se poate ajunge la 30, in functie de rabdarea copilului. Noi ne-am dus cu Cezar la aerosoli mai mult ca sa vedem ce-i pune acolo, caci am avut cateva proceduri incluse in pachetul de Paste (eu am facut masaj de relaxare si a fost super ;) , era sa si adorm). Asa: solutia de nebulizare a fost un amestec de infuzie de galbenele si apa sarata din lac, filtrata. Am intrebat ce rol au galbenelele (ma gandeam ca desfunda nasul sau asa ceva), dar asistenta mi-a spus ca infuzia este doar emolienta si asigura absorbtia mai buna a substantelor active din apa (sare plus alte minerale folositoare). Asadar, se face o infuzie obisnuita, cu 1 lingurita de galbenele la 1 cana cu apa (250 ml), se strecoara bine si se pune in nebulizator, impreuna cu substanta activa pentru aerosoli. Atentie la alergii, si galbenelele le pot provoca. Problema e alta insa: la aparatele astea cumparate din comert, volumul solutiei nebulizate in 10 minute este mult mai mic. De exemplu, in vasul aparatului nostru poti pune maxim 6 ml de solutie, care nebulizeaza in 15 minute. In aparatul profesional din cabinet, am vazut ca in 10 minute a umplut vasul de 2 ori, cu o seringa de 10 ml, asadar 20 de ml in total. Vaporii au fost mult mai consistenti si mi-a placut ca aparatul este total silentios. Cezar si-a suflat nasul de cateva ori in cele 10 minute si a iesti ceva din el! Dar asta e, facem si noi cu ce avem acasa. Poate ale voastre sunt mai bune.
Inca ceva important: dupa aerosoli, cel putin 3 ore copilul trebuie sa stea in casa si sa se fereasca de curentii de aer. Sper ca v-am fost de folos.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ingrijire si sanatate