aerosoli

Puii nostri cresc si odata cu ei si grijile noastre cum ne adaptam problemelor de crestere si dezvoltare; sfaturi si experiente proprii.

Mesajde azura » Lun Iun 09, 2008 12:29 am

aha...mercic Oly!
pai inseamna ca si noi facem acum..(cand suntem relativ ok, ad avem tuse productiva si un pic rosu-n gat), la libera inspiratie doar cu fluimucil si ser fiz. si este in regula.... de ce zic la libera inspiratie , pt ca reteta cu adrenalina a fost cand mi-a facut acum 2 saptamani iar laringita, si in aprilie la muci aposi+rosu-n gat combinatia era cu ser dexa si fluimucil.Si acum m-am gandit ca rau nu au ce sa-i faca asa ca mai facem 1 /zi sau la 2 zile cu ser si fluimucil doar.Doc.initial ne daduse 4 zile adrenalina si ser si apoi doar ser+fluimucil....numa' vreo 3-4 zile. Noi insa am continuat pentru ca tusea nu e tocmai pe trecute :roll: , sper sa nu abuzez ca durata :roll:
Pe capul destept si caciula rupta sta bine.
azura
cirip cirip

Locaţie: bucuresti

Mesajde alex » Vin Oct 10, 2008 6:01 pm

...am gasit si eu si am luat cu doar 2oo lei,mi s-a parut convenabil pretul..am si facut deja o sedinta cu ser si dexa,a stat fara probleme si i-am aratat ca nu mai are nasucul infundat dupa sedinta si ca asa vom putea merge la gradi...si a fost tare dulce...a zis"multumesc mami ca mi-ai cumparat din asta" ...adica...chiar m-a dat pe spate 8)
Imagine
alex
sfatos suprem

Locaţie: Iasi

Aparat pentru aerosoli

Mesajde Cristina_gl » Mie Ian 07, 2009 3:37 pm

Am comandat astazi unul, pe net. Costa 380 RON, cu tot cu taxe. Cezar, asa cum stiti, are probleme cu nasucul din luna septembrie. In plus, dimineata se trezeste cam ragusit si tuseste putin, cat sa-si curete niste secretii care nu stiu de unde se tot aduna. Si dupa somnul de pranz are aceeasi problema, iar dimineata asistenta de la gradinita mi-a atras atentia asupra acestui lucru. De data aceasta nu mi-a mai facut teorie, doar mi-a spus sa-i mai dau vitamina C, echinaceea, cat e vremea friguroasa. Deci in rest nu tuseste, n-are probleme, dar tusea aceea de dimineata nu-mi place deloc. Priun urmare, cum alte metode n-au dat rezultate, m-am hotarat sa cumpar inhalatorul. Sper sa foloseasca la ceva, dar mai intai sper ca Cezar va accepta sa stea cu masca aceea pe fata. Voi ati folosit asa ceva, aveti idee despre aerosolii la domiciliu?
Acum astept sa-mi vina aparatul, sa citesc instructiunile si sa vad ce se pune in el, ca doar n-o sa inhaleze aer si atat.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Cristina_gl » Joi Ian 08, 2009 12:26 pm

Deci, fetelor: au efect aerosolii? Ati observat ameliorari la copilasi? Luni imi vine si mie aparatul, acu` m-au sunat de la firma.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde skippy » Joi Ian 08, 2009 12:34 pm

Cum am mai zis,in cazul nostru( care am facut de toate-rinofaringite,laringite,bronsite ),face toti banii.Dar de ce nu ai zis nimic,cred ca te-as fi putut ajuta intr-un fel!Unde ai facut comanda?
skippy
guraliv

Locaţie: GALATI

Mesajde Cristina_gl » Joi Ian 08, 2009 12:45 pm

Pai ieri mi-a trasnit ideea, dupa ce am vorbit cu cineva. Am comandat la Medishop. N-am stiut, Skippy, mersi oricum. Sa vedem cum o sa fie.
Si... ce se pune in aparatul ala? Solutie? Prafuri? Si de care?
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde skippy » Joi Ian 08, 2009 12:54 pm

Imi pare rau,in cazul asta....nu amcum sa fiu de ajutor.

In aparat se pun solutii in functie de afectiunea respectiva,dupa sfatul medicului.
Pentru nas infundat si atat ajuta in prima faza serul fiziologic(3ml,de ex).Vezi ca au mai scris cate ceva fetele ce si cum au folosit.
skippy
guraliv

Locaţie: GALATI

Mesajde Cristina_gl » Mie Ian 14, 2009 8:32 pm

A venit aparatul si l-am convins pe Cezar sa stea cu el pe fata, jucandu-ne de-a cosmonautii. Musai eu trebuie sa fac prima aerosolii, apoi el, apoi tati. :lol: Si facem! Cu ser fiziologic, doar trebuie sa zburam cu totii in spatiu. :lol:
I-am cumparat azi Fluimucil, a cam strambat din nas, ca miroase a sulf, dar pana la urma l-a acceptat. Fiola este de 3 ml si se termina in aprox 15 minute. Fetelor, ce-i Dexa asta? Mie nu-mi vine sa mai intreb niciun medic. Cum spuneam la alt subiect, m-am saturat sa ma documentez singura, apoi sa intreb si sa mi se zica ,,mda, e bine". Ca dealtfel, tot antibioticul sa traiasca. :(
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde alex » Mie Ian 14, 2009 8:50 pm

Cris...cand incepe sa i se infunde nasucul ii pun doar ser fiziologic cam 3-4 ml...daca se complica lucrurile ii pun si dexametazona jumatate de fiola doar 1 data pe zi...i-am pus si jumatate de fiola dimineata si jumatate seara,dar dupa 3 zile se trezea cu ochisorii umflati dupa somnul de la pranz,retinea apa in organism si am inteles ca dexa poate sa dea asemenea reactii adverse...asa ca...ne-a zis dr doar o data...si-i puneam jumatate de fiola de dexa si 2,5 ml de ser...daca si tuseste ii pun si acc...deci...cel mai complex tratament a fost cu 1.5 ml acc,1 ml dexa si 1.5 ml ser...si noua ne-a recomandat cate 5-6 zile...si Ada statea mititica,mi-era si mila de ea...
...la Trix am auzit o combinatie interesanta pentru aerosoli si foarte eficienta dupa cum spune ea,doar ca nu stiu daca gasim la noi solutiile acelea...si...poate ne spune mai exact ce si cum...
alex
sfatos suprem

Locaţie: Iasi

Mesajde Cristina_gl » Mie Ian 14, 2009 9:29 pm

Multumesc, Alex. Sa vedem ce efect o sa aiba Fluimucilul. Chestia e ca, de muuulta vreme, e fonfait si tuseste dimineata. E o tuse productiva, care momentan nu-i afecteaza starea generala, dar care ma ingrijoreaza.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Mie Ian 14, 2009 10:21 pm

combinatia noastra de aerosoli e pentru copilutii care au astm cel putin numai pentru ei este prescris. Si merge bine pentru noi, dar nu cred ca ar merge bine pentru alti copii. e exemplu la mucii te tura asta nu ni s-a mai dat aerosoli decat cu ser fiziologic. Fluimucilul in picaturi.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Re: aerosoli

Mesajde oly » Lun Apr 06, 2009 8:38 pm

Din captolul "ce se mai inventeaza", aparat de aerosoli: http://www.zambonspa.com/itstories/stor ... =44&sec=14

Imagine
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde Cristina_gl » Lun Apr 06, 2009 9:39 pm

Cica nu exista inorog si strutocamila! LOL
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde oly » Mar Apr 07, 2009 9:07 am

Cristina_gl scrie:Cica nu exista inorog si strutocamila! LOL

Nu exista ............ inca. :mrgreen:
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde ramona » Joi Mai 14, 2009 5:53 pm

Va povestesc si eu experientele noastre cu aerosolii. Eu i-am facut f.mult timp lui Alex solutie de apa+sare de Bazna care pe langa toate indicatiile terapeutice le include si pe cele otolaringologice, buna in rinofaringite etc. Mie asa mi-a zis asistenta de la cabinet si am ascultat-o. Nu-mi pare rau deloc pt. ca ma gandeam la aerosolii pe care ii faceam dimineata pe plaja, la mare. Bineinteles ca nu se pot compara dar m-am gandit ca rau nu are cum sa-i faca mai ales ca e un produs natural. Faceam o solutie cam asa: 5 ml apa si cu un bat de chibrit luam de 2 ori din pungoiul de sare :mrgreen: Asta m-a enervat ca la farmacie am gasit doar punga de 1 Kg si in timp s-a umezit asa......Ma rog, as fi putut sa o folosesc la o baie de exemplu pt.mine dar...Oricum, am avut rezultate bune cu ea. Trebuie sa mai iau si trebuie sa ma invat si cum s-o pastrez sau sa o folosesc si in alte scopuri.

Inainte de asta foloseam solutie de bicarbonat preparata in farmacie. Acum stau si ma gandesc ca nu ar fi rau sa incerc si cu tincturi (pentru tuse cimbru, de ex.)
ramona
mutulica

Locaţie: CLUJ

Mesajde Cristina_gl » Vin Mai 15, 2009 9:53 am

Si zici ca se gaseste sare de Bazna la farmacie, Ramona? Si noi am folisit cristale de sare, dar de la Marea Moarta. Este un magazin in apropiere de casa, care are tot felul de chestii faine pe baza de sare si namoluri. De-acolo imi iau si eu pentru baie sare cu petale de trandafiri. E roz si miroase superb. Iar pentru aerosoli folosim sare simpla, evident.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde ramona » Vin Mai 15, 2009 10:11 am

Da, eu de la farmacie am luat. Aaaa, cred ca cea de la Marea Moarta e super dar poti avea incredere si in asta. E mai bruta ea asa......ca produsele noastre romanesti si ambalajul lasa de dorit.
Chiar habar n-am cum s-o pastrez. Am zis mai sus ca se umezeste tare. In rest e ok.
ramona
mutulica

Locaţie: CLUJ

Mesajde Cristina_gl » Vin Mai 15, 2009 1:03 pm

Pai eu nu cred ca e o problema umezeala. Sarea este foarte higroscopica si n-ai ce sa-i faci. Dar, daca ai indoieli, pune-o in borcane de sticla, bine inchise.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Cristina_gl » Lun Iun 22, 2009 4:23 pm

Dragilor, apa pe care am adus-o de la Slanic Moldova este foooarte buna! V-am spus deja ca ne-am intors de la munte cu Cezar tacit si harait. Am facut aerosoli cu apa aceea de izvor (daca ajungeti pe acolo, este vorba despre izvorul 1 bis, dar si de la 3 e buna - 1 bis este pentru inflamatii ale cailor respiratorii si 3 pentru bronsite cronice). Revenind, aerosoli am facut cam o saptamana, dupa care Cezar s-a plictisit si am continuat cu spalaturi in nasuc, pe care le accepta fara probleme. Folosesc, pur si simplu, o sticluta de la Bixtonim, in care pun apa de izvor, apoi dam 2-3 ,,pufuri" in fiecare nara. Desi apa are efecte mult mai bune proaspata, s-au vazut rezultatele si cu apa tinuta in sticlute, la frigider. Am luat in mai multe sticle de 1/2 de kg. Cu cat sunt mai mici recipientele, cu atat e mai buna. Poti folosi pentru aerosoli de 2-3 ori din fiecare sticla, apoi isi cam pierde proprietatile. Asa a invatat-o pe mama o tanti asistenta de la complexul balnear.
Ce sa va zic? Deocamdata, Cezar respira noaptea normal si (in sfarsit!) nu mai aflu cand adoarme dupa sforait. O fi si vremea calda ,,vinovata" de aceasta ameliorare? Oricum, sa vedem pentru cat timp (am devenit tare circumspecta). Dar apele minerale terapeutice sunt bune. Daca aveti ocazia sa colectati, pe unde va duceti in vacanta, sa stiti ca merita.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Cherie » Lun Iun 22, 2009 10:37 pm

Ma bucur ca Cezar e bine. :cheers:

Si, multumim pt informatii, Cristina. Sunt de tinut minte. Cine stie, poate ajungem si noi pe la niste izvoare cu ape minerale vara asta.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ingrijire si sanatate