coalescenta de labii mici - va rog informatii!!

Puii nostri cresc si odata cu ei si grijile noastre cum ne adaptam problemelor de crestere si dezvoltare; sfaturi si experiente proprii.

Mesajde oly » Mar Iun 05, 2007 9:08 am

Bravo Ama!!!! Esti o fetita curajoasa !!! :cheers:
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde Cherie » Mar Iun 05, 2007 11:25 am

Multumim mult pt mesaje fetelor. Sunteti foarte dragute si va pupam mult.
Nici nu stiti cat ma bucur ca am trecut de acest hop si ca AMA e bine.

Ananda, stiu ca exista astfel de cazuri in care parintii chiar nu pot sa stea acolo, de aceea nu vreau sa ii judec, dar mi se pare ingrozitor sa stea un copil singur in spital mai ales asa mic si in conditiile din spitalele noastre. :cry:

Stiti ca exista in spital camera de joaca cu 2 dulapuri de jucarii, dar dulapurile erau inchise cu lacat si stapana lacatului era in concediu si in sala de joaca nu aveai acces decat... nu stiu cand ca am stat doar o zi si nu am reusit sa aflu ... :roll: Sunt sigura ca daca ar fi avut acces acolo cu alti copii altfel ar fi trecut acea zi. Ar fi parut ca un loc de joaca, nu un spital cu reguli stricte in care copilul se simte inchis in cusca.

Si mai sunt si alte lucruri aiurea intamplate pe acolo (de ex mancare, sau cum nu se da copiilor..), dar nu are rost sa dezvolt subiectul.

Sunt optimista si sper totusi ca in viitor sa se schimbe ceva si la noi.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde ALI » Mar Iun 05, 2007 2:35 pm

Felicitari si din partea noastra!!!!
Ne bucuram sa aflam astfel de vesti......sunteti doua curajoase......

Cit despre spital & co....mai bine tac. :roll:
ALI
morisca

Locaţie: IASI

Mesajde Cipisor » Vin Iun 29, 2007 12:38 pm

Ieri cand am fost la pediatra cu Mara mi-a spus ca labiile mici se pot lipi, de aceea o controleaza de fiecare data. Asa ... pentru cunostintele noastre!!!

Ma bucur ca Ama e bine acum!!! Felicitari pentru fetita curajoasa!!!
Cipisor
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde MariaParvu » Vin Iun 29, 2007 12:44 pm

ma, cum adica sa se lipeasca?!? dazedMaria pai nu se spala copilu la pasa? cum sa se lipeasca?
MariaParvu
sfatos suprem

Mesajde Cipisor » Vin Iun 29, 2007 1:30 pm

E vorba de cele mici, da??? Nu aveam timp sa cer detalii, trebuia sa merg la frumosul ginecolog! :lol:
Cipisor
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cherie » Vin Iul 13, 2007 1:56 pm

Fetelor, noi am fost plecate la mare de aceea nu am raspuns mai repede.

Sa stiti ca din cate am inteles de la chirurg sunt 2 aspecte:

1. labiile se lipesc din cauza scurgerilor din vagin din primele luni dupa nastere si modul normal de a spala copilul nu previne acest lucru. Adica cine stie sau se gandeste ca la fiecare baie sa-i desfaca labiile mici si sa o spele....

2. daca a avut labiile lipite cum a fost cazul lui AMA se pot reface. de aceea a si cusut-o cu ata resorbabila si mi-a aratat cum sa-i fac toaleta.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Re: coalescenta de labii mici - va rog informatii!!

Mesajde alinadavid80 » Sâm Mar 21, 2009 8:17 am

Buna! Am si eu aceasi problema la fetita mea de 2 ani si 8 luni.. coalescenta labiilor mici. Am "deschis-o" printr-o interventie chirurgicala fara anestezie acum 5 luni la Clinica Sanador din Bucuresti la d-na dr. Ionescu. Nu a durut-o decat prima zi.. apoi a urinat si s-a comportat normal, chiar m-a lasat sa aplic o crema in zona respectiva. Dar, necazul a revenit.. s-a inchis complet toata zona.. se vede doar orificiul prin care urineaza. Saptamana viitoare merg din nou cu ea la medic, dar nu mai vreau sa o "taie in viu". Va rog sa-mi spuneti la ce Spital si la ce medic ati fost cu fetitele voastre? Vi s-a spus care este cauza acestei lipiri.. ? Si .. ar mai fi ceva.. am auzit tot pe internet la mamici, ca exista un unguent (care se produce doar in America) ce poate deschide aceasta zona fara taietura dupa 2 luni de aplicare pe pielita respectiva. Se numeste PREMARIN. Daca cineva stie cum l-as putea procura (din cate am inteles .. se da numai cu reteta in America).. va rog din nou sa ma ajutati si cu acesta informatie. Doamne ajuta sa ne fie sanatoase printesele si sa scapam cu bine de aceasta problema!
alinadavid80
mutulica

Mesajde Cherie » Sâm Mar 21, 2009 4:51 pm

Buna Alina,

O sa-ti povestesc cate ceva din experienta noastra.
In primul rand trebuie sa-ti spun ca noi suntem din Brasov si am operat-o aici asa ca nu cred ca te ajuta amanunte in acest sens.
Apoi trebuie sa-ti spun ca pe Ama a operat-o cu anestezie generala. Tu ai spus ca la voi a fost "pe viu'. Adica nu a avut nici un fel de anestezie? In principiu ca sa ii taie pielita aceea nu e neparat nevoie de anestezie, dar copiii fiind mici nu stau si e riscant ca cine stie ce poti taia pe acolo. Si apoi, asa cum ziceam in mesajele anterioare, pe fetita mea a si cusut-o pe lateral ca sa previna lipirea. Pe fetita ta nu a cusut-o?
Inca un lucru important pe care nu stiu daca vi l-a zis: dupa operatie trebuie sa o cureti periodic in zona(de2-3ori pe sapatamana). Adica sa dai cu un tifon steril sau vata in interior ca si cum ai desface labiile pt ca acolo sunt mereu secretii care pot produce lipirea. Si am ajuns la cealalta intrebare: care e cauza? CAuza e zona plina de secretii care la unii copiii (mai putini) duce la lipire la altii nu.

Acum sa-ti mai povestesc ceva. Cand am operat fata eram gravida iar. O perioada am fost foarte constiincioasa in a o curata, dar pe masura ce m-am apropiat de nastere am inceput sa cam uit de treaba asta, mai ales ca Ama nu era incantata si aveam nevoie de ajutor sa o curat. Si cand am vrut sa o curat la cateva sapatamani dupa ce am nascut (timp in care nu s-a mai ocupat nimeni de treaba asta) am constatat ca fata e iar lipita (cam la juma de an de la operatie). M-am programat la o consultatie la DR. care a operat-o, dar timp de o saptamana am fost terminata. Ma gandeam ca trebuie iar operata si eu aveam bebe mic acasa...Nu-ti spun ca nu dormeam noaptea. Ma gandeam ca era numai vina mea ca nu m-am ocupat de ea.... si tot asa. CAnd am ajuns la dr. acesta s-a uitat la ea, a luat o bucata de vata in mana si a sters-o voiniceste si s-a dezlipit fata. DEci, nu era lipita cu adevarat, doar ca se stransesera secretii multe si parea lipita. Am fost asa fericita ca nu exista cuvinte.
Cu alte cuvinte s-ar putea si la voi sa fie la fel.

De unguentul acela nu am auzit asa ca nu te pot ajuta, dar repet, daca o cureti regulat nu vei mai avea probleme. ASta in cazul in care nu e intr-adevar lipita iar. Atunci probabil va trebui iar operata ... :roll:

Multa sanatate!
DAca te mai pot ajuta cu ceva, spune-mi.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Mesajde alinadavid80 » Sâm Mar 21, 2009 8:42 pm

Buna Cherie!
Eu sunt din Targoviste.. asa ca sunt mai aproape de Brasov decat de Bucuresti ;). Cum se numeste sitalul sau doctorul?
Legat de anestezie.. nici nu s-a pus problema de anestezie pentru ca noi eram acolo pentru un consult mai mult.. nu pentru o interventie chirurgicala. Dupa ce d-na doctor a examinat-o .. mi-a spus despre ce este vorba. care este solutia si ca se rezolva pe loc atunci. A luat un bisturiu steril, a curatat zona genitala a fetei si m-a pus sa o tin de picioruse fara sa miste deloc. Eram ingrozita.. dar a spus ca e pt binele fetei sa ma intaresc si sa fac ce trebuie atunci. Mi-a spus ca fata va simti o arsura la primul contact al bisturiului, dar apoi amorteste zona si nu va curge sange deloc pentru ca nu este vascularizata pielita aceea. Sincer .. a durat maxim 5 secunde toata taietura. Fetita a acuzat usoare arsuri dupa interventie doar in primele 12 ore, cand urina, apoi totul a revenit la normal.
Nu a fost cusuta deloc.. nici nu mi s-a spus de aceasta posibilitate. Tie ce ti-a spus medicul: ti-a garantat ca asa nu se va mai lipi sau .. crezi ca merita sa fie cusuta, adica mareste macar perioada pana la o posibila noua coalescenta a labiilor? Crede-ma ca sunt intr-o stare de disperare.. nici nu stiu ce sa mai intreb si cum sa mai fac .. numai sa ii fie bine ei.
Greseala mea cea mare a fost ca: am curatat-o cu tifon in primele luni, apoi m-am limitat la spalat zilnic foarte bine cu apa si sapun a zonei respective, pentru ca fata se tot ferea ca eu sa mai umblu acolo si am vazut ca totul se vindecase fara a se inchide...

Dupa data mesajului postat de tine atunci cand ai operat fetita, deduc ca a trecut cam 1 an si 9 luni.. spune-mi te rog cum se prezinta fetita ta acum.. s-au mai lipit labiile? ai mai avut alte interventii? ai deschis periodic orificiul cu tifon sau inca mai faci o curatare intensa? dupa anestezie am inteles ca a fost totul ok fara efecte secundare.. nu? Cred ca recurg si eu la anestezie pt ca nu vreau sa mai sufere.
Iti multumesc din suflet pt informatii si iarta-ma pt tona de intrebari adresate! O:)
alinadavid80
mutulica

Mesajde Cherie » Dum Mar 22, 2009 11:07 pm

Stai linistita ALina, caci inteleg ca ai o gramda de intrebari. Si eu as fi vrut sa vorbesc cu cineva atunci cand am aflat de problema fetei.

Ama a fost operata la spitalul de copii din Brasov (este unul singur), iar medicul se numeste Marcel Albean si este chirurg pediatru specializat in chirurgie plastica si reparatorie. Eu am fost foarte multumita de el. Mi se pare de treaba si este un bun profesionist. Am auzit numai lucruri bune despre el si in spital. Inca un amanunt: noi am fost la consultatie la o clinica particulara, Clinica Eva (clinica de obstretica-ginecologie) si dupa ce a vazut fata si am vorbit cu el ne-a programat sa o opereze la spitalul de copii. E mai bine sa mergi la clinica pt consultatie pt ca acolo se merge cu programare si are timp pt tine. In spital e nebunie.

In legatura cu faptul ca a cusut-o. Dr mi-a explicat ca face asta pt a preveni lipirea. Nu mi-a garantat ca nu se mai lipeste si nu o sa zica nimeni asa ceva, dar e mai sigur asa. Si cum spuneam e specalist in chirugie plastica asa ca stie ce vorbeste. SA stii ca faptul ca o coase pe margini, nu-i provoaca nici o problema sau durere copilului dupa aceea. Singura problema (cel putin pt mine) a fost anestezia generala, dar in final totul a decurs ok. DUpa operatie, mi-a zis sa o spal si sa o sterg acolo din prima zi si fata nu a dat semne ca o doare ceva (pe atunci nu vorbea). Locul acela pt fetitele care au fost lipite e predispus sa se lipeasca la loc. DAca la voi a facut incizia pe loc si fara anestezie nici nu avea cum sa coasa fata....

alinadavid80 scrie: Greseala mea cea mare a fost ca: am curatat-o cu tifon in primele luni, apoi m-am limitat la spalat zilnic foarte bine cu apa si sapun a zonei respective, pentru ca fata se tot ferea ca eu sa mai umblu acolo si am vazut ca totul se vindecase fara a se inchide...

Stiu foarte bine ce spui pt ca si eu am patit la fel. Din acesta cauza asa cum ti-am povestit am trecut prin emotii ca s-ar fi lipit la loc. In final nu a fost cazul.

Acum, ce sa zic, ar trebui sa curat fata cu tifon in continuare de 2-3 ori pe sapt(dr a zis pana pe la 6 ani), dar recunosc ca o fac doar din cand in cand tocmai pt ca fata e reticenta. Nu-i place cand fac lucrul asta. Asa, ca idee, ca nu e dureros. Acum cand ai redeschis subiectul mi-am dat seama ca fac aceesi greseala a doua oara. Asa ca m-am hotarat sa o sterg cu tifon macar la 2 zile chiar daca protesteaza pt ca e singurul mod in care poti preveni lipirea. Ai socotit bine, cam 1 an si 9 luni a trecut de atunci si nu a mai suferit nici o interventie si sper sa nu mai fie cazul niciodata. E o operatie foarte usoara si fara probleme, dar e neplacut pt ca trebuie sa mergi la spital, se face anestezie generala care nu ma incanta deloc (cu toate ca a fost totul ok prima data)... si tot asa.

Eu te sfatuiesc sa te programezi la o consultatie la dl dr si sa vezi ce zice. Poate nu e nevoie de inca o interventie. Sau daca e nevoie iti poate explica foarte bine ce si cum.

Eu iti stau la dispozitie si daca te mai pot ajuta spune-mi.
Daca nu e clar ceva din ce am scris spune-mi.
Multa sanatate si sa ne auzim cu vesti bune. Poate ne-o si arati pe printesa ta. ;)
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Mesajde cadbury » Lun Mar 23, 2009 7:34 am

Cherie, abia acum am dat peste acest subiect, nu stiu cum mi-a scapat!
Imi pare rau ca ai avut asa necazuri cu Ama, nici nu stiusem ca pot fi probleme si la fetite!...
Alina, sanatate multa fetitei, si multa rabdare si incredere, pana la urma trebuie sa fie mai bine, pe masura ce creste!
Sanatate amandurora!
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde ananda » Lun Mar 23, 2009 8:56 am

Alina, cum zice si Cherie, e importanta igiena cat mai frecventa. asta e, nu ai ce face! cand sunt fetitele mai mari pot invata sa se curete singure - cu supraveghre, desigur. oricum, nu astepta cu consultatia, asteptarea nu are cum sa va ajute, din contra!

sanatate multa!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde alinadavid80 » Mar Mar 24, 2009 6:03 pm

Multumesc mamicilor pentru sfaturi! Sper sa trecem cu bine si peste acest chin..
Doamne ajuta!
alinadavid80
mutulica

Mesajde Cherie » Mie Mar 25, 2009 2:35 pm

Alina, m-as bucura sa stiu ca te-am putut ajuta cat de putin.

Poate imi spui si dupa ce te hotarasti: unde duci fata, la ce spital, la ce dr si ce ti-a zis. Mi-ar face placere sa tinem legatura si sa imi spui ce mai faceti. Mai schimbam informatii despre experientele noastre pe aceasta tema si nu numai.

Multa sanatate si te astept sa revii cu vesti!
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Mesajde rianna » Dum Apr 12, 2009 7:26 pm

buna . o sa va povestesc cum am facut-o bine pe fetita mea de 4 luni jumate . acum o luna mi s-a spus la doctor ca au inceput sa i se lipeasca labiile mici . mi-a dat sa-i pun in fiecare seara o picatura de vitamina A. mereu cand o spal ma uit si am vazut si eu ca au continuat sa se lipeasca , fapt confirmat din nou si de doctor . am tot citit pe forumuri ca este o membrana , nevascularizata ,etc . acum 2 zile i-am pus de mai multe ori vitamina A si de fiecare data cand o schimbam am desfacut eu cu mana acolo, pasarica, cum sa va explic ca sa ma intelegeti(o cracanam ) si am observat cum acea membrana devine din ce in ce mai transparenta si se desface de tot pana jos, asa cum e normal sa fie.
rianna
mutulica

Anterior

Înapoi la Ingrijire si sanatate