Suflu sistolic

Puii nostri cresc si odata cu ei si grijile noastre cum ne adaptam problemelor de crestere si dezvoltare; sfaturi si experiente proprii.

Suflu sistolic

Mesajde alex » Joi Apr 05, 2007 12:06 pm

..uff...parca nu se mai termina :cry: cand am fost cu Alexandra la alergolog i-a facut si un consult general si a zis ca i se pare ca aude un suflu la inimioara...am trecut usor cu vederea,tinand cont ca au ascultat-o fff multi medici pana acum ,iar medicul de familie de multe ori si nu ne-a zis nimic...azi am mers la medicul de familie pentru un consult de rutina inainte de plecare si i-am spus sa o asculte cu atentie la inimioara si...se pare ca da!!aude si ea un usor suflu :cry: :cry: :cry: pana acum nu mi-a spus niciodata asta,iar in maternitate... medicul neontolog ii asculta zilnic cu grija pe fiecare si nu mi-a spus nimic :cry: :cry: acum...ne-a trimis la un cardiolog pentru o ecografie,dupa Pasti....desi a zis ca nu crede ca e ceva grav...uff...atatea zile :cry: :cry: sper totusi sa se fi inselat ambele dr si sa nu fie nimic grav :cry:
Imagine
alex
sfatos suprem

Locaţie: Iasi

Mesajde ananda » Joi Apr 05, 2007 12:15 pm

alex, stai linistita, un numar foarte mare de copii (mai ales cei mai slabuti si lunguti) au sufluri sistolice, e ceva destul de comun si nu are nici o semnificatie. evident, trebuie sa faceti ecografie pentru a fi sigure ca nu e nimic, dar probabilitatea e de 90% sa fie totul ok :D

asa ca bucurati-va de Paste si vedeti ce faceti pe urma. Atata timp cat copilul nu are nici un fel de simptome aproape sigur nu e ceva grav.
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde alex » Joi Apr 05, 2007 12:16 pm

...mersi mult ananda!!sper din tot sufletul sa nu fie grav,dar cum e posibil sa nu-mi zica nimeni nimic pana acum???
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde alex » Joi Apr 05, 2007 12:34 pm

...si mi-am amintit ca am fost cand avea vreo 8 luni si la un cardiolog pediatru renumit,care nu mi-a spus nimic despre asta :cry:
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde Cristina_gl » Joi Apr 05, 2007 1:05 pm

Nu stiu cum e la copii, insa eu cand mi-am facut controlul cardiologic in timpul sarcinii medicul mi-a scris diagnosticul (HTA nu stiu de care), plus suflu sistolic functional. Am intrebat-o ce reprezinta si daca are vreo semnificatie patologica si a zambit spunandu-mi 80% din populatie ,,sufera" de asa ceva, inclusiv dansa. Probabil ca nici la Alexuta nu-i o problema care sa ridice semne de intrebare. Stai linistita, nu te mai gandi. Sunt sigura ca medicul cardiolog a auzit suflul, dar nu i-a dat importanta, pentru ca stie ca nu trebuie sa-i dea.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde alex » Joi Apr 05, 2007 1:07 pm

Sunt sigura ca medicul cardiolog a auzit suflul, dar nu i-a dat importanta, pentru ca stie ca nu trebuie sa-i dea

...off...Cris...si eu sper tot asta sa fie,pentru ca nu-mi explic!!am facut o sumedenie de controale si ...de fiecare data ...o ascultau si la inimioara si abia acum mi-a spus alergologul :shock: nu mai spun de medicul de familie,care a ascultat-o de fff multe ori si...abia azi...dupa ce i-am spus...a zis ca se aude ceva :cry: :cry:
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde brunhilda » Joi Apr 05, 2007 1:15 pm

oooof...

un sir intreg de problemute!!!

Alexutule...io cred ca nu-i nimic serios...

Bucurati-va de sarbatori si dati uitare tuturor necazurilor!
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde ALI » Joi Apr 05, 2007 1:21 pm

alex scrie:...si mi-am amintit ca am fost cand avea vreo 8 luni si la un cardiolog pediatru renumit,care nu mi-a spus nimic despre asta :cry:

Poate nu ti-a spus nimic,pentru ca,intr-adevar nu e nimic si lui nu i s-a parut nimic suspect.
Sanatate multa,nu va mai faceti atitea griji caci,abia ati scapat de ele!
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Locaţie: IASI

Mesajde alex » Joi Apr 05, 2007 1:22 pm

...daa...fetele...dar se pare ca inca nu am scapat de griji :cry: :cry: totusi...sper ca nu e nimic grav!!
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde ananda » Joi Apr 05, 2007 1:39 pm

suflurile astea apar pentru ca sangele are mici turbulente sau curge cu o viteza mai mare decat e normal. ele pot sa apara in boli cardiace, in febra, in hipertiroidie, anemie, etc. dar cele mai multe sunt pur si simplu sufluri functionale, cum spunea cristina. adica nu au nici o semnificatie.

ceea ce diferentiaza suflurile functionale de suflurile din diferite boli cardiace e faptul ca pot sa fie tranzitorii, sa apara si sa dispara. deci nu e obligatoriu sa se auda tot timpul. in plus cand e vorba de o boala congenitala, care apare de la nastere, apar cu timpul si simptome cardiace, ceea ce nu e cazul la voi.
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde alex » Joi Apr 05, 2007 1:47 pm

...ufff ananda...mersi mult de tot!!dar oricum,abia astept sa-i facem o ecografie...alergologul care a auzit prima data suflul este o renumita prof universitara care...sincer...mi-a lasat o parere ff buna...nu a preocupat-o strict problema ei ci i-a facut si un consult general...si...ne-a spus ca e bine sa-i facem o ecografie cardiaca,dar nu a insistat foarte mult asupra acestui lucru...de asta,pe moment nu m-am impacientat...acum...ma gandesc ca mi-a zis si ca are burtica cam mare,dar ea e slabuta si cand mananca se cunoaste :D
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde azura » Joi Apr 05, 2007 10:34 pm

Bai Alex, si daca are burta mare, ce?
te si gandesti ca e anemica fata! Termina mai....uite, io cu Luca al meu :wink: am fost la 5 luni la cardiolog pt ecografie... ca ma tot trimitea pediatra lu' bb....ca se aude suflul domne!!!Iti dai seama ca am intrat in panica si noi(de-asta te inteleg perfect)si am cautat un cardiolog care sa fie si bun si...pediatru :roll: si cand am ajuns (dupa cautari de saptamani in sir)ala a zis ca nu suntem sanatosi sa venim cu copil asa mic, ca pana la 2 ani mai ales chestiile astea is frecvente, i-am zis ca Luca se cianozeaza daca plange tare si mi-a zis ca e normal si sa nu-mi fac griji. Mi-a aratat pe monitor toate alea la inima ca sa ma conving ca e ok :wink: ...si ne-am linistit....pana acum cand asta alu' bb iar imi zice acum 2 luni sa merg sa-i mai fac o eco :evil:(ca iar se aude) ceea ce sincer nu cred ca o sa mai fac! :wink: La suflurile sistolice soacra-mea(care si ea e pediatra)mi-a zis sa nu-l las sa faca efort (resp. la 5 luni at. sa planga...iar acum...Luca vrea sa ridice toboganul mare in brate :lol: :lol:) .In fine...dupa atata vorbarie, sfatul meu e unul singur- du-te fa ecografia, o sa te linistesti, si suflul ala o sa treaca asa cum a si aparut.... :D Pupam cu drag! si.... Lumina in ochi si in inima!
Pe capul destept si caciula rupta sta bine.
azura
cirip cirip

Locaţie: bucuresti

Mesajde Sunflower » Sâm Apr 14, 2007 8:39 pm

Si noua ne-a zis ca Darius are suflu sistolic si ne-a recomandat sa-i facem EKG cu sedare.. .Acum , ce era sa fac.. cand am auzit de sedare am renuntzat. .. medicul a zis ca o sa i-l faca peste vreo 2, 3 luni, ca nu e nimic grav, dar trebuie tzinut sub supraveghere....
Amelia, i-ati facut ecografia? Cred ca pe la noi, in Alba IUlia nici nu se face asa ceva :-k
Imagine
Sunflower
guraliv

Mesajde alex » Sâm Apr 14, 2007 9:34 pm

Larisa...noi EKG i-am facut de 2 ori...fara sedare :shock: ...si i-a iesit in regula...culmea e ca in momentele acelea nu stiam de suflu...am aflat de curand de la medicul alergolog la care am fost ultima oara...si ni s-a spus ca trebuie sa-i facem ecografie cardiaca,ca EKGul nu e concludent...si inca nu am fost...
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde azura » Lun Apr 16, 2007 12:13 am

Alex, inseamna ca te-ai mai linistit...daca n-ai dat fuga la cardiolog.... :) stai linistita ca nu-i nimik grav....daca totusi face efort si o vezi nu o lasa, sau daca plange tare....vezi si tu cum impaci si capra si varza ca lui Luca daca de ex. ii iau fotoliul pe care-l impinge ca sa-l duca la geam sa se catere pe calorifer(asta e ultima mare pasiune)se pune pe urlat...si pana la urma tot cum vrea el face... :lol: asa ca mai bine il ajut eu sa-l care acolo :wink: Pupam! :wink:
Pe capul destept si caciula rupta sta bine.
azura
cirip cirip

Locaţie: bucuresti

Mesajde alex » Lun Apr 16, 2007 6:43 am

Azura...da...sa stii ca m-am mai linistit putin desi tot am un ghimpe in suflet si oricum vom merge sa facem o ecografie...si asta...cat mai repede...si m-am mai linistit si pentru ca e prima data cand mi se spune de suflul asta,desi au ascultat-o foarte multi medici pana acum si chiar si un cardiolog :shock: ma gandesc ca daca ar fi fost ceva grav,ar fi auzit,nu??
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde trix » Mie Apr 18, 2007 9:57 am

Pai Alex, o armata de doctori din propria famelie a fost pe capul meu cand eram mica. Toata lumea ma asculta la inima regulat din 3 in 3 saptamani ca sa vada ce mai face suflul sistolic.

Matusi-mea i-a explicat lu' mama ca sa stea linistita ca pana pe la 18 ani o sa cam se tot auda chestii la inima din cauza de iregularitate de crestere, cand te inalti prea mult, cat te ingrasi.Iregularitatea asta cica actioneaza asupra organismului si se linisteste dupa adolescenta. Nu este neaparat o boala, este o stare de fapt.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde brunhilda » Mie Apr 18, 2007 10:51 am

aha... sunt absolut convinsa ca s-a linistit :D :D :D :D
si nu mai chinuie bebele pe la ecografii :mrgreen: :mrgreen:
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde alex » Mie Apr 18, 2007 11:00 am

brunhilda scrie:aha... sunt absolut convinsa ca s-a linistit :D :D :D :D
si nu mai chinuie bebele pe la ecografii :mrgreen: :mrgreen:
:tongue3: :tongue3: :D ...adevarul e ca sunt putin mai linistita,pentru ca inca nu mi-am explicat de ce nu a auzit suflul nimeni asta pana acum si acum se aude??si avem si 2 ekg uri la activ...deci...speram...ca daca ar fi fost grav,ar fi iesit ceva,nu??dar o eco tot o sa facem :D
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde alex » Lun Aug 13, 2007 9:14 pm

...am fost azi la cardiolog si...intr-adevar...se aude un suflu sistolic :cry: ...i-a facut EKG ,a iesit in regula,iar maine la 11 suntem programati la o ecografie doppler...am emotii foarte mari si,pe deasupra...o si sedeaza :cry: ...ii da sa bea diazepam pentru a adormi,sper sa nu fie probleme...Doamne ajuta!!va spun maine ce am facut...
Imagine
alex
sfatos suprem

Următorul

Înapoi la Ingrijire si sanatate