Dupa cat timp se iese cu BB afara?

Bebe a venit pe lume! Iar lumea lui creste o data cu el. Ce-i oferim, cum il ajutam s-o inteleaga?

Dupa cat timp se iese cu BB afara?

Mesajde Piticont » Mar Mar 03, 2009 2:45 pm

Buna,
am o fetita de 3 saptamani si 1 zi si ink nu am fost afara cu ea. am stat doar in geam de cateva ori.ce parere aveti dupa cat timp putem iesi afara si cat avem voie sa stam? si cat de gros trebuie sa ne imbracam?
va multumesc anticipat.
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Mesajde mela_3bb » Mar Mar 03, 2009 3:27 pm

Piticont,felicitari pentru noul membru al familiei sa-ti traiasca copilasii :cheers: am vazut pozele de la semnatura,Alicia e o scumpete :love3:
pe cea mica eu cred ca poti sa o scoti daca nu e vant si/sau umezeala.pui sub ea o paturica,ii dai o salopetica de-aia groasa,intreaga si iesiti la plimbare cate putin in fiecare zi.
sa va bucurati si voi de primavara :sunny:
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde trix » Mar Mar 03, 2009 3:30 pm

Mi s-a recomandat sa nu ies in primele 3 zile. Asta a fost de fapt si perioada in care am stat in spital, dupa care si neonatologul si pediatra de atunci mi-au zis ca pot scoate copilul afara zilnic dar numai in zonele verzi ceea ce am si facut. Eu am nascut in ianuarie si dupa douazeci de zile erau -16 grade. Nu a fost absolut nicio problema. Depinde cat de cald e afara si ce tip de carut ai si daca alaptezi sau nu asa ca nu iti pot raspunde la intrebarea cu cum sa il imbrac.
Sper sa vina fetele din Romania sa iti spuna referitor la vreme/imbracaminte. Felicitari pentru bebelusa si mai povesteste-ne.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde mela_3bb » Mar Mar 03, 2009 3:54 pm

eu nu pot respira in aerul prea tare de la -16 grade,pur si simplu ma dor nasul,ochii,plamanii,in tara daca eram obligata sa ies mergeam cu taxiul,zau ca nu as scoate copilul pe temperatura asta.sau l-as baga direct in masina incalzita in prealabil :lol:

ce pot sa-ti mai zic Piticont:daca vrei il poti plimba si in port bebe,e langa tine,il poti supraveghea mai usor,daca e soare da-l cu o crema de protectie solara ca are pielea tare sensibila,iti recomand,inca o data sa nu-l scoti des in umezeala,e timpul cand microbii circula in voie.
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde trix » Mar Mar 03, 2009 4:24 pm

mela&2bb scrie:eu nu pot respira in aerul prea tare de la -16 grade,pur si simplu ma dor nasul,ochii,plamanii,in tara daca eram obligata sa ies mergeam cu taxiul,zau ca nu as scoate copilul pe temperatura asta.sau l-as baga direct in masina incalzita in prealabil :lol:

am avut examen in ziua aia si bebeloiu cu tati au venit cu mine ca sa il pot alapta ca era alaptat integral fara nimic altceva. A stat afara atata cat am fost de acasa pana la gara si se la gara pana la scoala si drumu intors. Dar era imbracat bine si avea la vedere doar nasu si gura si ochii. Cred ca aia a fost cea mai friguroasa zi din ultimii 10 ani in Belgia :mrgreen:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Mesajde Cherie » Mar Mar 03, 2009 4:34 pm

Piticont, felicitari pt bebita. :cheers:
Sa iti spun cum am facut noi. Pe AMa pediatrul a vazut prima data cand avea 5 zile si mi-a zis ca pot deja sa o scot afara, dar sa facem iesirile gradat. Adica in prima zi 10 min, a 2 a 20 .... ca sa se obisnuiasca cu mediul treptat. Alta recomandare: sa nu iesi daca e vant puternic.

De imbracat eu ii imbracam cam asa iarna cand era f frig (adica cu minus): un body, un costumas de casa, un plovaras + salopeta de fas peste si o paturica cu care ii inveleam in carucior.

Mai vino sa ne spui cum se inteleg fetele. ;)
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde Cristina_gl » Mar Mar 03, 2009 9:47 pm

Bine ai revenit, Piticont! :cheers: Eu zic ca poti s-o scoti afara pe cea mica, vremea e buna, destul de calda. Eu am nascut in ianuarie, si imi amintesc ca tot asa, l-am calit pe Cezar o perioada in fata geamului deschis. L-am scos afara progresiv: 10-15 min in prima zi, apoi 20 si tot asa. Dupa o saptamana, am stat afara o ora. Tin minte ca era destul de frig, ba chiar ningea putin. A dormit dus. :lol: N-am avut probleme cu raceli, viroze, nasuc infundat, pana la 9 luni. Atunci a avut o raceala usoara, problemele mai serioase au aparut mult mai tarziu. Deci nu te gandi ca raceste sau alte chesii de genul acesta. Aerul curat ii face bine. Sa-ti traiasca puiuta!
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Piticont » Mie Mar 04, 2009 8:30 am

Multumesc mult pentru raspunsuri.
O scot treptat in fata geamului de cateva zile. Ii place tare mult. :P O mai scot asa ink cateva zile si apoi iesim afara.
Fetele se inteleg ....cea mare mereu se baga in seama, vrea mereu sa ma ajute, o pupa, o mangaie.....nu stiu pana cand.....am auzit ca de obicei cei mai mari sunt gelosi, Alicia ink nu s-a manifestat.
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Mesajde Piticont » Mie Mar 04, 2009 8:33 am

Cristina_gl,ma gandeam sa nu fie prea tare aerul pentru ea. Cu Alicia nu m-am stresat asa pentru ca am nascut-o in mai si nu a trebuit infofolita, nici macar caciulita nu a trebuit sa-i dau. Acum la al doilea copil sunt mai stresata.
Multumesc pentru raspunsuri.
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Mesajde a_mi » Mie Mar 04, 2009 8:42 am

Bun venit si sa-ti traiasca piticutele :cheers:
mie dr. nu mi-a dat voie sa ies direct afara cu ea. ( e nascuta in decembrie si in 99 erau alte temperaturi in bucuresti) mi-a zis zinic sa-i aerisesc camera cu ea in camera.
sa o imbrac ca pt afara (salopeta de care zicea Mela) sa ii pun o paturica si sa o las prima zi 5 min. a2a 10min si tot asa sa cresc.
dar nu in geam ca acolo se face curent.
si mai zicea in balcon cu usa inchisa eventual in carut.
iar cand am iesit afara carutul cu invelitoare si ceva pe fata , invelitoare din aceea mai deasa de tantari sa nu intre praful.
sunt foarte sensibili acum si nu uita si de cremuta de soare.
ia ceva mai bun avene , uriage pt copii....ii poti da si Aliciei

pupici si zile frumoase pt plimbare
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde Piticont » Vin Mar 06, 2009 9:21 am

Am vorbit cu Dr. ei si m-a certat ca ink nu am iesit afara, ca e foarte frumos si cald. A zis ca trebuia de mult sa iesim.Azi daca e vreme frumoasa si cald mergem afara.Sper sa fie bine.Am emotii...
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Mesajde trix » Vin Mar 06, 2009 9:22 am

mult succes. si sanatate le piticute si parinti. sa vii sa ne spui cum a fost - eu una cred ca o sa doarma :lol:
trix
Admin

Mesajde Piticont » Vin Mar 06, 2009 9:21 pm

Azi am fost afara. A dormit bb tot timpul si ink nult timp dupa aceea.a fost super bine.
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Mesajde a_mi » Vin Mar 06, 2009 9:41 pm

:cheers: bravo. sa va fie de bine. si deabea incepeti sa colindati parcurile.
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde Piticont » Mar Mar 10, 2009 8:25 am

Pe cand am inceput sa iesim si noi pe afara a venit ba zapada, ba ploaia :cry: . Asteptam vremea buna.
Am o intrebare.....daca afara nu ploua, nu ninge si sunt 7 grade se poate iesi afara? Cred ca a plouat azi-noapte ca e ud asfaltul.
Daca se poate iesi, trebuie sa-i pun ceva pe fata sa nu fie aerul prea tare si umed?
Poze cu ALICIA si RAISA
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Mesajde Cherie » Mar Mar 10, 2009 10:45 am

Eu personal am iesit cu ei si la temepraturi de 0 sau putin cu minus. Nu cred ca e o problema frigul, daca copilul e bine imbracat si nu ploua sau bate vantul tare. Eu nu le-am pus ceva pe fata, sa le acopere fata cu totul. Caciula bine trasa pe frunte, fular la gat peste barbie, dar nu pe nas pt ca respirand se umezeste fularul si e mediu propice pt microbi.

Mai degraba decat batista pe fata eu i-as pune o husa transparenta la crucior daca ai.

Acum vezi si tu cum crezi ca e mai bine.

Si sa stii ca si ai mei dormeau foarte bine cand ii scoteam afara. Daca doream sa doarma si nu stiam ce sa fac ii scoteam afara. :lol:
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde Piticont » Mar Mar 10, 2009 10:51 am

Cherie scrie:Si sa stii ca si ai mei dormeau foarte bine cand ii scoteam afara. Daca doream sa doarma si nu stiam ce sa fac ii scoteam afara. :lol:

Si Raisa la fel doarme bine afara, chiar si in geam cand o scoteam.
Merci ptr. raspuns
ImagineImagine
ImagineImagine
Piticont
mutulica

Înapoi la Ingrijire si evolutie